Kestane balı sos veriyor…

Akçakoca'da kestane ormanlarında hasat dönemi sona erdi. Ancak, Şifalı su, Subaşı, Akkaya ve Altuncay bölgesinde bal ormanında umduklarını bulamayan arıcılar için umutlar başka bir bahara kaldı.

Kestane balı sos veriyor…
17.07.2023 - 08:37
Güncelleme 17.07.2023 - 08:40
Haber Merkezi
1166

Hava koşullarının yağışlı gitmesi ve kestane galarısı hastalığı nedeniyle arıcılar, hasat yapmadan arılarını kamyonlara yükleyerek çiçek ballı üretimi için Trakya bölgesinde bulunan Ayçiçek tarlalarına doğru yola çıktı. Burada tatlı bal üretimi için yeni bir şans aramaya karar verdiler.

YAĞMUR VE GALARISI HASTALIĞI VERİMİ DÜŞÜRDÜ

Şifalısu, Altunçay- Akkaya çevresi Akçakoca'nın kestane ormanlarıyla ünlü bir bölgesidir. Burada doğal olarak yetişen kestane ağaçları, arıcılara kaliteli bal üretme imkânı sunar. Ancak bu yıl, yağışlı hava ve kestane galarısı hastalığı nedeniyle kestane ağaçları yeterince verimli olmadı. Arıcılar, umdukları bal miktarını elde edememekten dolayı hayal kırıklığına uğradılar.

UMUTLAR 2024’E

Akçakoca ilçesinde senelerdir bal üretimi yapan Akkaya köyü muhtarı Refah Koçak, umutların 2024 yılına kaldığını belirterek ; “ 2023 yılı Bal hasadımızı yaptık. Dengesiz mevsim şartlarından dolayı bal verimlilik oranı yüzde 30 ' a düştü. Umutlar 2024 yılına kaldı “ dedi.

TRAKYA’YA YOLA ÇIKTILAR

Hasat döneminin sona ermesiyle birlikte arıcılar, umutlarını Trakya bölgesine yönlendirdi. Trakya, Türkiye'nin bal üretimi açısından önemli bir bölgedir ve tatlı bal çeşitleriyle ünlüdür. Arıcılar, burada daha elverişli hava koşullarında ayçiçeği balı üretebilmek için çaba göstermeye karar verdiler.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız