Tarihi Okul Hayata Döndü

Tarihi Okul Hayata Döndü
9.06.2023 - 07:59
Haber Merkezi
1149
4

Akçakoca'nın Tarihi Orhangazi Okulu uzun zamandır süren tartışmalardan sonra hayata döndü. 

Okul konumunun Akçakoca'nın en güzel yerlerinden birinde olması nedeniyle talipleri çoktu. Nasıl değerlendirileceği merak ediliyor, okul binasının tescil edilerek, Kültür Bakanlığı'na devredilmesi ile okulun daha çok müze olarak kullanılması bekleniyordu. 

Tarihi bina olarak tescillenmiş bir okulun kentin yaşam merkezine dönüştürülmesinin, verilen en güzel karar olduğu "Yaşam Boyu Öğrenim Sergisi" ile Akçakoca Halkı tarafından onaylanmıştır.

Akçakoca Kaymakamlığı bünyesinde yıllardır gözle görülür çalışmalar yapan Halk Eğitim Müdürlüğü, halkın yoğun taleplerini karşılamak, "Yaşam Boyu Öğrenim" projelerini sürdürebilmek ve yaşadığı bina sıkıntısını çözmek için Kültür Bakanlığı ile anlaşarak Tarihi Orhangazi Okulu'nun kullanma hakkını elde ederek büyük bir başarıya imza atmıştır.

5-7 Haziran 2023 tarihleri arasında Orhangazi Okulu'nda, iç ve dış mekanlarda düzenlenen sergi Akçakoca'da gerçekleşen en büyük ve en nitelikli sergi olmasının yanı sıra çeşitliliğiyle de dikkatleri çekmeyi başarmıştır. Okula ulaşım için toplu taşıma araçları konulmamış olmasına rağmen insanların akın akın sergiyi gezmeye gelmesi ile okulun bu şekilde kullanımı halk tarafından onaylanmıştır. 

Halk Eğitim Müdür yardımcısı Elvan Ekin Can ile yaptığımız görüşmede; " 2021-2022 Yaşam Boyu Öğrenim çalışmalarının 56 kurs öğretmeni ile yapıldığını, çeşitli dallarda düzenlenen kurslara 12.684 kişinin katıldığını" öğrendik.  

Okulun bir bölümünün kent müzesi olarak kullanılacağını, müzeye konulacak eserlerin toplanması ile ilgili çalışmaların devam ettiğini sergi vesilesi ile öğrenmiş olduk.

Halk Eğitim Merkezi bu dönem verdikleri kursları şöyle sıralamış:

-El İşleri: Ev tekstil, Bindallı, Kaneviçe, Amigurumi, İğne oyası, Halı Dokuma, Makine nakışı, Çeyiz ürünleri, kırk yama

-Resim & Sanat Atölyesi: Yağlıboya, Ahşap, Ebru, Resim, Çinicilik, Kağıt Rölyef, vb.

 - Spor: Tenis, voleybol, futbol, tekvando, güreş, masa tenisi, okçuluk, step, yoga vb.

- Bilgisayar

-Enstrüman &Halk Oyunları

- Yetişkinler İçin Kurslar

- Dil Eğitimi

Merkezde küçücük bir yere sıkışmış olan Halk Eğitim Merkezi 2023-2024 yılı çalışmalarını Tarihi Orhangazi Okul binasından sürdürecek olması Akçakoca Halkı için önemli bir kazanımdır. 

"Önümüzdeki yıl başlayacak kurslardan; Yağlıboya, Filografi, Rölef, Bilişim teknolojileri, Robotik kodlama, Müzik kurslarının Orhangazi okulunda devam edeceği fakat katılımın yüksek olması nedeniyle Öğretmenevi, Gençlik Merkezi ve farklı mekanlarda da kursların devam edeceğini " söyleyen Elvan Can, "Akçakoca halkının kurslara ilgisinin yüksek olduğunu, yeni kursların açılması için taleplerle geldiğini," belirtti.

Farklı dallarda kurs açılmasını isteyen herkes, 12 kişi ile bir araya gelerek, Eylül ayında Halk Eğitim Müdürlüğü'ne başvurabilir.

Nermim ALPAY


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • Akçakoca sakini
  Akçakoca sakini
  10.06.2023 12:36

  Bakalım hep birlikte göreceğiz, eski yalı ilkokulu için de mantıklı bir karar verilebilecek mi? Hak kimindir diye sorarsanız (sormazsınız) (kimseye danışma gibi bir anlayışınız yok) orası piri reis mtal nin binası olmalıdır.. çünkü imam hatip var. Fen lisesi de var.. piri reis mtal için 1978den beri bir bina yok! Bu da 50 yıldır bu ilçeyi yöneten herkesin ayıbıdır.

 • Akçakoca sakini
  Akçakoca sakini
  10.06.2023 12:33

  Nihayet sonunda bu binaya bi kurumu verebildiler.. imam hatip olsun, yok mesleki eğitim merkezini buraya taşıyalım, olmaz olmaz ticaret lisesini alalım, ilkokul olsa iyi olur derken... Halk eğitim merkezi olması gayet yerinde bir karar oldu... Demekki daha önce alınmış birçok yanlış karar var.. acele etmeyip zamana bırakılıp alınan kararlar bu ilçe için daha hayırlı sonuçlar doğuruyor.. darısı eski yalı ilkokulun başına...piri reis olarak inşa edilecekti, imam hatipe döndü, derken fen lisesi ...

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  10.06.2023 12:02

  Emeği geçenlere Tebrikler.. Düzce'de tek bir simgesel bina bırakmayan, her yeri rant gözüyle görenlere bu fotoğrafı göstermek gerekir.. Büyük yıkım sonrası Düzce'nin ayakta kalan son sembolik binası, geniş açıklığı, ahşap mimarisi ilev Park gazinosunu küçük rant hesapları ile yıkıp, yerine yaptıkları beton binayıda 15 yılını doldurmadan yıktılar..

 • Saadettin
  Saadettin
  9.06.2023 09:45

  Bu kurumun müdürü yokmu da müdür yardımcısı ile görüşüyorsunuz. Bildiğim kadarıyla kadrolu böyle bir müdür yardımcısı yok.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız