Okullar fay zonu üzerinde mi?

Jeoloji Mühendisleri Odası, ülke genelinde yüksek deprem riski altındaki okulları tespit etti. Düzce’de 190 okulun riskli olduğu, bazı okulların ise fay zonu üzerinde bulunduğu uyarısı yapıldı.

Okullar fay zonu üzerinde mi?
16.03.2023 - 08:11
Haber Merkezi
813

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO), Düzce’de 190 okulun yüksek deprem riski altında olduğunu bildirdi.

JMO, Türkiye'nin deprem riski en yüksek alanlarında kalan okullara ilişkin raporunu yayımladı.

Ülke genelinde 4 bin 159 okulun daha yüksek deprem riski altında olduğunu, 191 okulun ise doğrudan fay zonuna kurulduğu uyarısı yapıldı.

JMO raporunda,  "Biz uyarı görevimizi yaptık. 4 bin 159 okulun tamamının ismi elimizde var. Ancak kamuoyuna açıklayamayız. Milli Eğitim Bakanlığının bu okulları inceleyip çürük olanları yıkması, sağlam olanları belirlemesi gerekiyor" denildi.

Araştırmaya göre, 6.5 ve daha büyük depremlerin yıkıcı etkisine maruz kalacak okulların büyük bölümü Kocaeli, Sakarya, Muş, Bingöl, Aydın ve Düzce gibi illerde bulunuyor.

DÜZCE’DE 190 OKUL VAR

Raporda ülke genelinde 191 okulun fay zonuna 50 metre gibi çok kısa bir mesafede olduğuna işaret edilirken, 0.50g ve üstü ivme değerleri baz alınarak oluşturulan risk haritası içerisine 4 bin 159 okulun girdiği ifade edildi.

 

Rapora göre Düzce’de 190 okul fay bölgesine yakın inşa edildi. Deprem risk haritası içinde yer alan Düzce’deki 190 okul, 6,5 ve üzeri bir depremde yıkılma riski taşıyor.

Kocaeli’nde 580, Sakarya’da 460 ve Bolu’da ise 135 okulun olası yüksek şiddetli bir depremde yıkılabileceği ifade ediliyor.

Raporda, "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öncelik sırası da dikkate alınarak bu okulları gözden geçirmesi, fay sakınım bandı içinde (50 metrelik salınım bandı içinde olan okul sayısı 191) olanlar ile zayıf mühendislik özellikleri sahip, jeolojik sakıncalı alanlar üzerine inşa edilmiş okul binaların yıkılarak daha güvenli alanlara taşınması gerekmektedir. Diğer alanlarda kalan okul binaları için ise kapsamlı deprem performans analizlerinin yapılarak yeterliliklerin gözden geçirilmesi ve AFAD Başkanlığı'nın da söz konusu okullar hakkında yapılan çalışmaları kamuoyu ile periyodik olarak paylaşması gerekmektedir" denildi.

Rapora göre yüksek deprem riski altında bulunan 4 bin 159 şu illerde bulunuyor: Adıyaman, Amasya, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Bolu Bursa, Çanakkale, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Hatay, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Muş, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Yalova, Çorum.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız