Eşinin mezar yerini öğrenmek istiyor

Depremden sonra Akçakoca ilçesine gelen ve yıkılan binanın enkazından kurtarılan Hatice Coşkun, enkaz altında kalarak yaşamını yitiren eşi Şefik Coşkun'un (66) nerede toprağa verildiğini öğrenmek istiyor

Eşinin mezar  yerini öğrenmek istiyor
9.03.2023 - 10:12
Kaynak: Haber Merkezi
2395

Hatay’ın Defne ilçesinde yıkılan binanın enkazından kurtarılan Hatice Coşkun (57), enkaz altında kalarak yaşamını yitiren eşi Şefik Coşkun'un (66) nerede toprağa verildiğini öğrenmek istediklerini, yetkililerin kendilerine yardımcı olmasını istedi. Hatice Coşkun sabaha karşı kendisinin enkazdan çıkarıldığını, eşinin cenazesinin ise günler sonra çıkarıldığını belirterek, "Kimsesizler mezarlığında mı? Yoksa başka bir yerde mi? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Bulamadık, eşimin nerde olduğunu bilmiyorum" dedi. 

Hatay'ın Defne ilçesi Armutlu Mahallesi'nde yaşayan Coşkun ailesinin evi depremde yıkıldı. Hatice Coşkun depremin ilk günü sabah saatlerinde enkaz altından çıkarılırken, eşi Şefik Coşkun ise enkaz altında yaşamını yitirdi. Hatice Coşkun ile depremin olduğu sırada dışarıda bulunan oğlu Metin Coşkun (25) evlerinin yıkılması nedeniyle Düzce'nin Akçakoca ilçesine geldi. Hatice Coşkun ile oğlu Metin Coşkun yardımseverlerin ücretsiz tahsis ettiği eve yerleşti. Hatice Coşkun ve Metin Coşkun, depremin 12'inci gününde Şefik Coşkun'un cenazesinin enkazdan çıkarıldığını öğrendi. 

Babasının nerede toprağa verildiğini öğrenmek istediklerini söyleyen Metin Coşkun, "Dışardaydım, deprem oldu. Arkadaşıma dedim ki deprem oluyor. Deprem bizi karşı kaldırıma kadar fırlattı. Biz o şekilde binaların çökmesini izledik. Hemen ailem aklıma geldi ve mahallemize doğru yürüdük. Evimizin yıkıldığını gördüm. Babamı sordum babamın enkaz altında olduğunu söylediler. Elimden gelen her şeyi yapmaya çalışıyordum. Günler sonra babam enkaz altından çıkarıldı. Gömülmeden önce DNA örnekleri alınmış ve fotoğrafı çekilmiş. Ondan sonra defin edilmiş. Benden DNA örneği vermemi istediler, süreç daha hızlı ilerler dediler. Bende DNA örneği verdim. 1 ay oldu ancak bir sonuç alamıyorum. Gerekli mercilere başvurumu yapıyorum. Sonuç hep olumsuz. Ben babamın cenazesini bulmak istiyorum. Babamın mezarını bileyim. Öldüğünü kabullendim. Mezarını da göreyim" dedi.

Hatice Coşkun ise deprem sırasında eşinin kendisine 'hakkını helal et' dediğini belirterek, "Eşim zelzele oluyor dedi. Bana, 'hakkını helal et Hatice ben gidiyorum' dedi. O duvarların dibinde kalmıştı ben odanın içinde kaldım. Sabaha kadar yağmur yağdı ve biz o halde enkazda kaldık. Sabaha karşı çıkardılar. Çıkaranlardan Allah razı olsun. Eşim ise kaldı. Ben eşimin nerede olduğunu öğrenmek istiyorum. Kimsesizler mezarlığında mı? Yoksa başka bir yerde mi? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Bulamadık, eşimin nerede olduğunu bilmiyorum. Yetkililerden yardım istiyoruz" diye konuştu.


Editör: N. Cingirt