İlçeler fay hattı üzerinde bulunuyor

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Türkiye'de diri fay hattı üzerinde yer alan ve deprem riski taşıyan illerin yenilenmiş haritasını paylaştı.

İlçeler fay hattı üzerinde bulunuyor
20.02.2023 - 18:18
Haber Merkezi
2272

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Türkiye'de diri fay hattı üzerinde yer alan ve deprem riski taşıyan illerin yenilenmiş haritasını paylaştı.

Yenilenmiş diri fay haritaları MTA’nın resmi sitesinde erişime açıldı.

Güncellenmiş haritaya göre, Türkiye'de 485 diri fay bulunuyor. Fay üstünde 45 il ve 110 ilçe yer alıyor.

MTA’nın yeni paylaştığı birinci derece riskli iller sıralamasında Düzce ve ilçeleri yer alıyor.

Birinci derecede riskli iller şunlar: İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Dersim, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

ŞİFALI SU’YA UZANIYOR…

MTA haritasına göre, Düzce’nin Çilimli, Cumayeri, Gölyaka, Gümüşova ve Kaynaşlı ilçeleri aktif ve diri fay hatları üzerinde yer alıyor.

Çilimli Fay hattının bir kolu Gümüşova’dan başlıyor ve kuzey doğu yönünde ilerleyerek Taşlık, Sırtpınar, Avlıyan, Hızardere, Düverdüzü ve Boğaziçi beldesinin kuzey batı kısmından geçerek Şifalı su bölgesine uzanıyor.

Çilimli Fay hatının güney kolu ise Cumayeri Çilimli ilçe merkezinden geçerek Yeni Vakıf, Yeni Aynalı, Yakaköy ve Düzköy istikametinde ilerliyor.

Karadere Fay hattı ise Gölyaka’nın ve Efteni gölünün güneyden doğu istikametinde ilerleyerek Yunusefendi, Gölormanı, Çınarlı, Aydınpınar, Kaledibi, Beyköy, Mengencik, Fındıklı, Kaynaşlı, Darıyeri ve Elmacık istikametine uzanıyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız