La Nina kışı geliyor

Kış ayının ortasına gelinmesiyle havalar soğumaya başladı. İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, 18-19 Aralık'tan itibaren kar yağışı beklendiğini ve hava kütlesinin 4-5 gün boyunca kalacağını söyledi. Bozyurt, "20 Ocak ile 10 Şubat arasındaki dönemde ise ülke genelinde ciddi anlamda soğuma ve kar yağışı göreceğiz" diye konuştu.

La Nina kışı geliyor
14.12.2022 - 08:30
Güncelleme 14.12.2022 - 09:10
Haber Merkezi
2348

Aralık ayı ile beraber Türkiye soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdi. İstanbul’da yaşanacak kışı La Nina kışı olarak değerlendiren İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, İstanbul'a karın yağacağı tarihi açıkladı.

Posta'nın haberine göre Bozyurt, “Aralık ayına girdiğimiz şu günlerde aralık ayında kıştan eser yok. Hatta hava sıcaklıkları aksine daha çok arttı. Tabi bu 2022-2023 kışının hafif geçeceği anlamına gelmiyor. Ben daha önceki tahminlerinde iki tarih belirtmiştim. Bir kasım sonuydu 28-29 Kasım, bir diğeri de 10-15 aralıktı. 28-29 Kasım tahminlerim tutmuştu, Türkiye'nin pek çok bölgesinde ilk kar yağışları gerçekleşmişti” dedi.

SICAKLIKLAR DÜŞECEK

İkinci tahmininin gecikmeli olarak gerçekleşeceğini belirten Bozyurt “18 Aralık'ta Balkanlar üzerinden girmesi beklenen bir sistem var. Eğer yine bir blokaj olmazsa, engel çıkmazsa 18 Aralık'tan itibaren kuzey ve batı bölgelerden yurdumuza giriş yapacak. 18-19 Aralık tarihlerinde hava sıcaklıkları 10 ila 12 derece azalacak. Yurdun iç, doğu ve kuzey kesimlerinde yer yer kar yağışları bekliyoruz. Bir başka demecimde de 20 Aralık'tan sonra ciddi kar yağışları beklediğimi söylemiştim. Doğada bazı sapmalar meydana gelebilir, bu gayet doğaldır. Bu tahminlerin yanlış çıktığı anlamına gelmez“ ifadelerini kullandı.

“İLK KAR 18 ARALIK’TA”

“Artık kuraklık bitiyor” diyen iklim uzmanı Bozyurt, “Arkadan devamlı yağışlar geliyor. Hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle bu yağmurlara ilaveten 18-19 Aralık'tan itibaren yağmurların yanına kar yağışları da ekleniyor. 18 Aralık'ta gelecek hava kütlesi 4-5 gün etkili olacak. Özellikle karasal iklimin hüküm sürdüğü yerlerde kar yağışı olacak, İstanbul'un yüksek kesimlerinde de kar yağışı etkili olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“ASIL KAR 20 OCAK’TAN SONRA”

Asıl soğukların geleceği tarihin altını çizen Bozyurt, “Daha sonra bu yağışlar yurdu terk edecek ama yılbaşından sonra ciddi anlamda bir soğuk sistem bekliyoruz. Asıl 2022-2023 kışı imzasını nerede atacak derseniz ocak ayının ortasında, yani 20 Ocak ile 10 Şubat arasındaki dönemde ciddi anlamda soğuma ve kar yağışı göreceğiz. Bu kar yağışları hem kıyı kesimler hem de iç kesimlerde etkili olacak. Özellikle İstanbul ve çevresinde ciddi kar yağışları olabilir. Tabi bunlar birer tahmin, değişimler yaşanabilir. Öngörülerimiz bazen tutmayabilir.” dedi.


Editör: N. Cingirt