Akçakoca'dan yeni doğalgaz müjdesi bekleniyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akçakoca bölgesindeki mevcut doğalgaz üretiminin sonuna gelindiğini, ancak bölgede yeni rezerv arayışı için çalışmalar başlatıldığını söyledi.

 Akçakoca'dan yeni doğalgaz müjdesi bekleniyor
30.09.2022 - 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
2097

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti Düzce İl Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin doğalgazın yüzde 98’ini ithal ettiğini, aynı petrolün de benzer oranda ithal edildiğini belirterek, “Maliyetleri vatandaşımıza yansıtmamak için yüzde 80’ini sübvanse ediyoruz. Elektrikte de benzer durum var. Orta ve dar gelirli vatandaşlarımıza ve esnafıma yüzde 50 sübvanse ile elektrik veriliyor. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmemek için çabalıyoruz. Bu sıkıntılı dönemi daha rahat atlatmak için, emeklilere, asgari ücretli ve diğer çalışanlarımızın gelirlerinde enflasyonun üzerinde artış yaptık”

AKÇAKOCA’DA YENİ REZERV

Bakan Fatih Dönmez, Akçakoca’daki ilk doğalgaz üretim sahasında rezervin bitmek üzere olduğunu ve üretim azaldığına işaret ederek, “Orada çalışmalarımızı detaylandırıyor ve derinleştiriyoruz  Bir iki ay içinde netice alırsak kamuoyu ile paylaşacağız. Akçakoca’da yeni rezervlerden ümitliyiz. Sakarya gaz sahasında elde edilen yeni bulgulara göre Akçakoca sahasını yeniden değerlendiriyoruz. Akçakoca’da daha önce keşif edilen saha rezervi küçüktü. Şimdi yeni bilgi ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla örtüştürerek yeniden analizler yapıyoruz. Bu çalışmalar sonucu yeni keşif  bulursak kamuoyu ile paylaşacağız” ifadelerini  kullandı.


Editör: N. Cingirt