Tarihi Orhangazi okulu için skandal iddia…

Restorasyon çalışmaları devam eden tarihi Orhangazi İlkokulun tavan ve yer döşemelerinde inşaatlık kalıp kerestesi kullanıldığı iddia edildi.

Tarihi Orhangazi okulu için skandal iddia…
27.08.2022 - 19:19
Güncelleme 27.08.2022 - 19:22
Özel Haber
2223
1

ONSA Orman Ürünleri sahibi Orman Yüksek Mühendisi Yusuf Sağlam, tarihi Orhangazi okulunda yapılan restorasyon çalışmasına inşaatlık kereste kullanıldığı iddiasında bulundu.

İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Ezer’in paylaşımına yorum yapan Orm.Yük. Müh.Yusuf Sağlam, durumun aydınlığa kavuşturulmasını istedi.

Akçakoca İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Ezer’in paylaştığı fotoğraflara gelen yorumlardan bazıları şöle: 

Yusuf Sağlam

Kullanılan malzeme kalitesi çok düşük inşaatlık tahtadan tavan yapılmış yazık

Ali Solak

Yusuf Sağlam meslektaşım,çalışmaları yerinde gördüysen kalitesiz malzeme kullanılmış ifadene biraz açıklık getirirsen memnun olurum.Selamlar.

Mustafa Ezer

Yusuf Sağlam kardeşim Onarım işlerinin ihalesini Düzce özel idare yapıyor teknik olarak mühendisler hazırlıyorlar takdir edersinizki teknik bir konu siz bu işlerle ilgili bir arkadaşsının Orhangazi Akçakocanın bir değeri sizde bu konularda Akçakocanın bir değerisiniz ancak Orhangazi okulu ile ilgili son dönemde ihaleler yapıldı ama hiç ilgi göstermediniz şimdi tam bitim aşamasında fikrinizi söylemenizi açıkçası yadırgadım

Ali Solak

Sayın Ezer,meslektaşım,aynı zamanda bu işlerin uzmanı Orm.Yük. Müh.Yusuf Sağlam’ın,malzeme kalitesi çok düşük ifadesine ne dersiniz?

Kültür Mirası olan ve Türkiye’de yaklaşık yüz yıl önce iki yerde yapılan bu önemli yapının kalitesiz malzeme kullanılarak onarılması doğru olur mu?

Hatırlatayım dedim.

Mustafa Ezer

Ali Solak Değerli abim siz bu konuların uzmanısınız Okulumuz fazla uzakta değil gidip görün sonra oturup değerlendirelim selamlar saygılar

Ali Solak

Mustafa Ezer İlgi ve bilgi alanıma girer ama bu konuda uzman olduğumu söyleyemem.Sadece kullanılan malzemelerin kalitesi konusunda değerlendirme yapabilirim,fotoğraftan göründüğü kadarıyla kullanılan malzeme kaliteli değil.Bunun ilgililerce inşaat sırasında kontrol edilmesi ve müteahhidin bu konuda ikaz edilmesi gerekirdi.

Ben 1950-55 tarihleri arasında o zamanki adı Merkez İlkokulu olan bu binada öğrenimimi gördüm.Kültür Mirası özelliğinde olduğu için de hepimiz için değerli bir yapı,o nedenledir ki,onarımının doğru yapılması konusunda Akçakocalılar olarak üzerinde titizlilikle durmamız gerekiyor.

Öncelikle bizler değil,bu konuda görevi olanların kontrol ve murakabesi gerekirdi.

Ben yine de bir bakacağım.

Mustafa Ezer

Ali Solak okulumuzda siz okuduğunuz için bilirsiniz orjinalide birinci sınıf tahta ile yapılmıştı.


Editör: N. Cingirt