İskanı olmayan binalara abonelik kazanılmış hak sayılmayacak

Temmuz ayının başında yapılan değişiklik kafaları karıştırdı. Ruhsatı olan ancak iskanı olmayan binalara abonelik verilebilecek. 5 Temmuz tarihli değişiklikte abonelik verilmesi kazanılmış hak sayılmayacak.

İskanı olmayan binalara abonelik kazanılmış hak sayılmayacak
27.07.2022 - 14:15
Haber Merkezi
3231

Temmuz ayının başında yapılan değişiklik kafaları karıştırdı. Ruhsatı olan ancak iskanı olmayan binalara abonelik verilebilecek. 5 Temmuz tarihli değişiklikte abonelik verilmesi kazanılmış hak sayılmayacak.

ABONE OLABİLECEKLER

İmar kanununda 05.07.2022 tarihinde yapılan değişiklik ile;

1) 31.12.2021 tarihinden önce yapılan yapılarda abonelik için İSKAN aranmayacaktır, RUHSAT var ise bu binalar elektrik abonesi olabilecektir. RUHSAT olmayıp sadece tapu varsa belediyeden 31.12.2021 tarihi öncesi yapıldığını gösteren bir yazı alınırsa elektrik abonesi olunabilir.

2) 01.01.2022 – 01.07.2022 tarihleri arasında RUHSAT almış yapılar İSKAN olmasa bile su abonesi olduğunu kanıtlarsa abone olabilecektir.

3) 01.07.2022 tarihi sonrası yapılarda abonelik için İSKAN zorunludur.

Mahallenizde köy yerleşik alan içerisinde kalan meskun bina be yapılar için kanun tarihi olan 31.12.2021 tarihi öncesi yapılan yapılarda tapu sureti olması yeterli olup işlem yapılabilmektedir

GEÇİCİ ABONELİK

Su, elektrik, doğalgaz gibi aboneliklerde sorun yaşayan binalar için yapılan değişikliğe ilgili belediyenin itiraz etmesi sonucunda, abonelikler iptal edilebiliyor. İmar kanununda yapılan değişikliğe göre; binlerce abonenin yaşadığı mağduriyet ortadan kaldırılması hedefleniyor. 26 Temmuz 2008 tarihine kadar yapı ruhsatı almış ve buna göre yapılmış, ancak kullanma izni verilmeyen yapılara yol, elektrik, su, telefon, kanalizasyon, doğalgaz gibi altyapı hizmetlerinden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde, kullanma izni alıncaya kadar ilgili mevzuatta tanımlanan abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su veya elektrik bağlanabiliyordu. Yapı ruhsatı ya da inşaat ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olma şartı yani rapor ruhsatı şartı 12.10.2004 tarihinden önce yapılmış olan yapılarda ise aranmıyordu. Yukarıdaki şartlara haiz ise onlar da geçici su abonesi yapılıyor ya da geçici olarak su bağlanabiliyordu.

TARİHLER DEĞİŞTİ

5 Temmuz 2022 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ile yürürlüğe giren, 7014/17 sayılı kanun ile 3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 11. maddesinde değişikliğe gidilerek, bahsettiğim mevzuat ile yukarıdaki bahsi geçen hüküm şu şekilde değiştirilmiştir. Bu uygulamadan faydalanmak için 26 Temmuz 2008 tarihine kadar yapı ruhsatının alınmış olması gerekiyordu. Bu tarih 1 Temmuz 2022 olarak güncellendi. 1 Temmuz 2022 tarihine kadar yapı ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olup, kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılara yol, elektrik, su, telefon, doğalgaz gibi altyapı hizmetlerinden birinin ya da birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde, geçici olarak su bağlanabilecek. Bunun yanında yukarıda 12.10.2004 tarihi olarak gösterilen, yeni düzenlemede 31.12.2021’e kadar yapılmış binalarda ve inşaatlarda yapı ruhsatı şartı artık aranmayacak. Yani tarihler öne kaydırılmış oldu”

KAFALAR KARIŞTI

İmar Kanununda yapılan değişiklik sonrası 2004 yılı öncesi yapıların resmiyet kazanması anlamına geliyor. Bazı kurumların abonelik yapmak için ilgili belediyelerden yazı istediği ancak belediyelerin imar müdürlerinin 2004 yılı öncesine yapı kayıt belgesi vermedikleri öğrenildi. İmar yetkilileri yapının hangi tarihte yapıldığını nasıl ispatlayacağız? Kaçak yapılar için resmi yazı vererek kendimizi ihbar etmiş olmuyor muyuz? Diyerek çekincelerini meslektaşlarına iletiyor. İmar Kanununda yapılan değişiklikle ilgili su, elektrik, doğalgaz gibi kurumlarla belediye imar müdürleri yeni düzenleme mesaisi yapıyor.


Editör: N. Cingirt