Akçakoca’da en düşük fındık yevmiyesi 216 tl

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, fındık yevmiyelerine ilave talepler ile ilgili bir açıklamada bulundu.

Akçakoca’da en düşük fındık yevmiyesi 216 tl
15.07.2022 - 10:05
Haber Merkezi
1691

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, fındık yevmiyelerine ilave talepler ile ilgili bir açıklamada bulundu.

 Konu ile ilgili olarak alınan ortak  karar ile ilgili bir açıklamada bulunan  Ziraat Odası Başkanı Levent   Başaran” Değerli Çiftçilerimiz, Fındık hasat döneminin yaklaştığı bu günlerde Üreticilerimiz tarafından dikkatle takip edilen en önemli konular fındık toplama işçiliği ve fındık fiyatı olmaktadır.

Değerli üreticilerimiz, bilindiği üzere gezici tarım işçilerinin günlük yevmiye ücretleri 2017 Yılında yayımlanan (Başbakanlık) Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle Brüt asgari ücretin otuza bölümüyle hesaplanmaktadır.

Değerli Çiftçilerimiz, Fındık hasat döneminin yaklaştığı bu günlerde Üreticilerimiz tarafından dikkatle takip edilen en önemli konular fındık toplama işçiliği ve fındık fiyatı olmaktadır.

Değerli üreticilerimiz, bilindiği üzere gezici tarım işçilerinin günlük yevmiye ücretleri 2017 Yılında yayımlanan (Başbakanlık)Cumhur başkanlığı genelgesiyle Brüt asgari ücretin otuza bölümüyle hesaplanmaktadır.

Buna göre işçilik ücreti 215.7TL(216 TL)nın altında olmayacaktır.

Fındık toplama sezonu başlarken özellikle doğu ve güneydoğu bölgesinden bölgemize işçi getiren aracılar tarafından yol parası adı altında ilave bir ücret talebinin yapıldığı çiftçilerimiz tarafından, Ziraat Odamıza ve Muhtarlarımıza iletilmektedir.

Asgari ücrette Temmuz ayında yapılan olumlu artış çalışan kesimleri bir nebzede olsa rahatlamış olması sevindirici bir gelişme olduğunu kabul etmek gerekir.

Fakat üretim tarafında önemli bir maliyet yükünü de beraberinde getirdiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Bu sebeple Muhtarlar derneği ve Ziraat Odamız tarafından yapılan görüşmeler sonucu;

1-Yukarıda belirtilen Genelge doğrultusunda Valilik tarafından belirlenecek taban ücretin dışında başka (yol parası vb gibi )ilave bir ücretin ödenmeyeceği,

2-Çalışma saatlerinin brüt asgari ücret üzerinden ödeneceği dikkate alınarak, Başka ürünlerin ve bölge şartlarının kendine münhasır olduğu bu yüzden fındık toplama işçilik çalışma saatleri ve mola zamanlarının geçmişte olduğu gibi yörenin gelenek, görenek ve adetlerine göre değişiklik yapılmadan uygulanması konusunda karar alınmıştır.

Üreticilerimizin kendi aralarında ve ilçe ve köylerde yukarıda belirtigimiz kriterlere Uygun hareket etmeleri ve aracılar la bu konularda mutabık kalarak anlaşma yapmaları önem arz etmektedir.

Bu vesile ile Tüm çiftçilerimize hayırlı ve bereketli bir hasat sezonu dilerim.

Saygılarımla.


Editör: N. Cingirt