Resmen yürürlükte: Kira zammına yüzde 25 sınırı

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle birlikte kira artışları yüzde 25 ile sınırlandırıldı. Temmuz 2023'e kadar gereçli olacak düzenlemeyle birlikte vatandaşlar TÜFE ortalamasını takip etmeyecek, ev sahipleri kiracıları zorla çıkaramayacak, tahliye davaları da reddedilecek.

Resmen yürürlükte: Kira zammına yüzde 25 sınırı
12.06.2022 - 10:22
Haber Merkezi
479
1

Kira zammını yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 11 Haziran 2022 ila 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında geçerli olacak yeni düzenleme ile vatandaşlar TÜFE ortalamasını takip etmeyecek, 12 ay süresince zam oranı da sabit olacak. Ortalama 2 bin lira olan bir evin kirasına 500 TL'den fazla zam yapılamayacak.

Bu kural bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanacak. Oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersiz sayılacak.

Bu hüküm hâkim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanacak. Düzenleme 11 Haziran 2022'den itibaren 1 Temmuz 2023'e kadar geçerli olacak.

EV SATILIRSA NE OLACAK?

Evin satılması durumunda da kiracının eski kira sözleşmesi devam edecek. Ev sahibi yüzde 25 oranında zam yapabilecek ancak fazlasını isteyemeyecek.

TÜFE TAKİP EDİLMEYECEK

Yeni uygulama ile vatandaşlar TÜFE ortalamasını takip etmeyecek, 12 ay süresince zam oranı sabit olacak. Böylece 2 bin lira olan kira 2 bin 500 liraya, 3 bin lira olan kira 3 bin 750 liraya yükselecek.

TAHLİYE DAVALARINA RET

Kira artışlarına ilişkin düzenleme geçici olup, sadece meskenler için uygulanacak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, tahliye davası açılması durumunda mahkemenin ret edeceğinin aşikâr olduğunu ifade ederek "Yasal düzenleme karşısında bu sebebe dayalı bir tahliye kararı vereceğini sanmıyorum. Yasa hükmü mahkemeyi de bağlıyor. Ev sahibi zorla kiracı çıkaramaz" dedi.

Hükümetin, bir yandan ev sahibi diğer yandan dar gelirli kiracıların hukukunu korumak gibi iki denge arasında bir tercih yapma durumunda kaldığını söyledi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • ADS
    ADS
    13.06.2022 14:58

    HAKKIMIZ HARAM ZIKKIM OLSUN GEÇEN SENE 2500 E EVİMİZE YERLEŞEN KİRACIMIZ VAR 2 AY İÇİNDE MEVCUT KİRALAR 4 - 5 BİN BANDINA ÇIKTI ŞU AN DA 6 -7 BİN TL OLDU TÜİK (LANETULLAHİ ALEYH) İN HESAPLADIĞI DANDİK EFE TÜFE YE GÖRE BİLE ZARARIMIZ TAM KARŞILANAMAMIŞKEN Bİ DE BÖYLE SAÇMA SAPAN UYGULAMA YAPIYOSUNUZ! HİÇ Mİ ALLAH'TAN KORKMUYOSUNUZ? MİLLLETİN RIZKIYLA OYNAYACAĞINIZA HAYAT PAHALILIĞINA ÇÖZÜM BULUN!

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız