Unutmayın herbisitler ( OT İLAÇLARI) zehirdir

Unutmayın herbisitler ( OT İLAÇLARI) zehirdir
13.05.2022 - 07:36
Kaynak: Haber Merkezi
1499

Özellikle tırpan işçilik maliyetlerinin artması, toprak işleme maliyetlerinin yükselmesi üreticilerimizin ot ilacı (herbisit) kullanmasını artırmaktadır.

Ot ilacı ratgele atılacak, otlar iyice kurusun diye çok kullanılacak bir mücadele aracı değildir. Adında ilaç geçmesine bakmayın, sonuçta zehirdir.

Fındık bahçelerinde kullanılan yabancı ot ilaçları seçici değildir. Temas ettiği bütün bitkileri yok etmektedir. Öncelikle istenmeyen hangi yabancı otun yok edileceği tespit edilmeli, lokal ilaçlama yapılmalı, kesinlikle bahçenin tamamına ilaç atılmamalıdır.

Tekrarlayayım sonuçta ilaç diye atılan zehirdir, bir canlıyı öldürmektedir, otu öldüren zehir yanlış ve yoğun kullanımda insanlara da zarar vermektedir.

Bitki Koruma Ürünlerinin tavsiyesine uygun olarak kullanılması gerekmektedir. Bitki Koruma Ürünlerinin önerilen dozda ve zamanında uygulanmaması, uygulayıcısının maske, eldiven, çizme, tulum ve gözlük gibi maruziyeti azaltıcı önlemler almaması durumunda, insan, bitki ve çevre sağlığı açısından risk oluşturmaktadır.

Herbisitlerde ana etkenlerden olan Glifosat, tarım ürünlerinde kullanılması sebebiyle sağlık örgütleri tarafından kuşkuyla yaklaşılan maddedir. İçerisinde barındırdığı zehir oranı sayesinde tarım ürünü etrafında oluşan yabancı ot oluşumunu engelleyen Glifosat, dozu doğru ayarlanmadığı takdirde ciddi risk oluşturabilmektedir.

Bahçelerimizde mümkün olduğu ve gücümüz yettiği kadar mekanik mücadele yapmaya, otları tırpanla, sökerek, çapa makinesi ile toprak işleme yaparak uzaklaştırmaya çalışalım, ot ilacı kullanacaksak ilaç dozuna dikkat edelim, rüzgar, eğim gibi etkenlere göre ilaçlama yapalım, en önemlisi maske, eldiven kullanmadan ilaçlama yapmayalım.

Her çalışmamızın başı sağlık ve tedbir olmalı.

Cenk Doğan/ Ziraat Mühendisi


Editör: N. Cingirt