Ağır yük kamyonlarının fütursuzluğu

Ağır yük kamyonlarının fütursuzluğu
28.04.2022 - 07:27
Kaynak: Haber Merkezi
1262
1

26 Nisan saat 17.04 vaktinde dalgakıran inşaatına yetkili tüm kurumların göz yumması sayesinde branda örtmeden dolgu malzemesi taşıyan bir ağır yük kamyonu Kamelya* kavşağında göründü.

Kamyonların güvenli geçişi için görevlendirilen görevli hacet gidermeye gittiğinden olsa gerek yerinde yoktu. Ancak görevlinin yerinde olmaması ağır yük kamyonunun sürücüsünü hiç etkilemedi ve diğer tüm taşıtlar için ayrılmış yoldan hızını hiç değiştirmeden devam ediverdi.

Ve Merkez Cami önüne geldiği zaman da hızını biraz düşürerek ama durmayarak Akçakoca Emniyet Müdürlüğünün var olduğunu iddia ettiği bununla beraber Akçakocalı fanilerin hiçbir şekilde göremediği görülemeyen güvenli geçiş görevlisinin(!) önünden geçerek şantiye alanına doğru yöneldi.

Firma sahipleri tarafından fütursuz davranması yönünde cesaretlendirilmişti büyük bir ihtimalle. Bugüne kadar her türlü kolaylık gösterildi bundan sonra da gösterilecektir babından olmuştur tahminimce bu cesaretlendirme.

Akçakoca Hükümet Konağının önünden fütursuzca geçen bu kamyonun Akçakoca Emniyet Müdürlüğünün gördüğü ancak biz fanilerin göremediği güvenli geçiş görevlisinin olması gerektiği yere 30 metre uzaklıktaki Akçakoca Belediyesi Zabıta Noktasının da bir şey yapmayacağı aşikârdı.

Belli ki “üçü bir yerde”lerin kesin talimatı ile zabıta noktasındaki görevlilere bırakın bu halk güvenliğini ihlal eden hadiselere müdahale edilmesini, muhtemelen o yöne bakmaları bile yasaklanmıştı.

Bu hadise istendiği takdirde mobese kameralarından tespit edilebilir halk güvenliği adına uyarı yapılabilir ya da ceza kesilebilir. Mobese kameralarının görüş alanı dâhilinde bu alan.

Akçakocalı fanilerin göremediği ikinci güvenli geçiş gören sürekli orada bulunduğunu tespit eden Akçakoca Emniyet Müdürlüğü isterse bu geçiş ihlalini de görebilir değil mi?

Bu güvenlik ihlallerini 12 saat boyunca şahitlik etmek şansına sahip olan kurum ise Akçakoca Müftülüğü. Akçakoca Müftülüğünün binası öyle bir yerdeki gerek güvenli geçiş bölgesindeki ihlalleri gerekse de şantiye alanındaki ihlalleri görebilecek bir noktada.

Ancak Akçakoca Müftülüğü de tıpkı Akçakoca Belediyesi gibi ihlalleri görmezlikten geliyor maalesef.

“Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” Hadis-i şerifin bir gereği olarak yapması gereken uyarıların niçin yapılmadığını anlayabilmek de mümkün değil, maalesef.

Halkın güvenliği için yeterli tedbirlerin alınmaması ya da alınan tedbirlerin ihlalleri karşısında suskun kalmanın Akçakoca Müftülüğünce güzel ahlakı tamamlayan bir tavır/tercih olarak bugüne kadar  değerlendirildiği de açık ve net.

Hiç istenmemesine rağmen güvenlik ihlali neticesinde can ve mal güvenliğine zarar verecek bir kaza oluşursa bu kazanın vebalini paylaşacaklar arasında tüm yetkili kurumlar gibi Akçakoca Müftülüğü de olacaktır.

Yeterli güvenlik tedbirlerinin alınması için Akçakoca Müftülüğünün resmi müracaat yapmasının önünde hukuki hiçbir kısıtlama yoktur.

Müracaatları benim gibilerin yaptığı müracaattan da çok daha etkili olacaktır doğal olarak. Tabii ki bu müracaatı yapmak için öncelikle halkın güvenliğini umursuyor olmak gerekir.

*O kavşağın resmi adı Kamelya kavşağı mıdır bilmiyorum. Akçakoca Emniyet Müdürlüğünün CİMER üzerinden verdiği bir cevapta böyle tanımlandığı için bu ismi kullanmayı tercih ettim.

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt