Dalgakıran inşaatında devletin doğruları hakkında

Dalgakıran inşaatında devletin doğruları hakkında
24.04.2022 - 08:34
Özel Haber
1735

Akçakoca Emniyet Müdürlüğünden CİMER üzerinden aldığım bir cevapta Kamelya kavşağında ve Merkez Camisinin hemen karşısındaki ağır yük kamyonlarının güvenli geçişleri için inşaat firmaları tarafından personel bulundurulduğunun görüldüğü ve bu iki noktada personel bulundurmanın yeterli görülmesinin Akçakoca İlçe Trafik Komisyonu kararınca alınmış olduğunu belirtilmişti.

Her şeyden önce günde bazen iki defa geçtiğim bu güzergâhta Merkez Camisinin önündeki girişte personel bulundurulduğuna hiç şahit olmadım.

Kamelya kavşağında ise mesai saatinin bitiminden sonra personel yok, muhtemelen sabah 09.00’a kadar da personel yok.

Halk güvenliği için bu kadar az personel bulundurulmasının sebebini bugüne kadar pek anlam verememiştim, meşhur proje dosyamızı tekrar tekrar okurken bunun sebebini çözdüğümü düşünüyorum.

3-4 personelin daha halk güvenliği için görevlendirilmemesinin firmaya getireceği ek personel maliyetinden kurtulmak maksadıyla yapıldığı kanaatinde değildim çünkü.

İki sebep var ortada.

İnşaat sırasında azami 9 kişinin çalıştırılacağının belirtilmesi ve şantiye kurulmayacak olmasının belirtilmesi.

Bu 2 sebep iç içe 2 sebep aslında.

Eğer 9 kişiden fazla çalıştırılırsa bir şantiye kurulmak zorunda.

Yani beton bloklar dökmek işi de dahil en fazla 9 kişi çalıştırdığınız takdirde bu alan şantiye sayılmıyor, fazlasını çalıştırırsanız şantiye sayılıyor.

Anladık mı şimdi ana trafik arterlerinde niçin az personel bulundurulduğunu, Vehbi’nin kerrakesini?

Çünkü fazla personel çalıştırılırsa beton bloklar dökülen bu alan şantiye alanı sayılacak.

Şantiye kurmanın da işi alan şirketlere getireceği çok fazla ek maliyet var.

İnşaat işini alan şirketlerin evrakları incelediğinde bu inşaat ile alakalı olarak muhakkak ki en fazla 9 çalışan çıkacaktır.

Ancak çoğu zaman bu sayı hep aşılıyor.

Ağır yük kamyonlarında 4 kişi çalışıyor alsa, ,iddialıya göre de halkın güvenli geçişi 2 kişi, etti mi 6, sahada hep 6-7 kişi var. Saha da çalışma devam ederken, yol kenarında sahada çalışanlarla aynı yelekleri giymiş 5-6 kişi daha görüyorum.

Ancak resmiyette/kâğıt üzerinde 9 kişiden fazla çalıştığını görmek imkânsız olacaktır.

Aldığım cevaplarda işin bu sene sonuna kadar bitirilmesi için çalışmaların hızlandırıldığı ve yeterli kaynak aktarıldığı belirtiliyor.

Eğer iş hızlandırılıyorsa, işin gereği olarak personel sayısının da artması gerektiği kesin bir gerçeklik değil midir?

Herkesin mantığına göre bu böyle olmalı ama devletimizin kontrol birimlerinin bu inşaattaki mantığı böyle değil.

Personel sayısı artırılırsa zaten kurulmuş olan şantiyenin resmi olarak kurulması manasına geleceği eğer böyle olursa da işin alan şirketin zarar ya da kardan zarar edeceği ortada.

Bu ekonomik kriz ortamında devletimizin doğrusunun, devletten ihale olan hiçbir şirketin zarar etmemesi yönünde olduğunu söyleyebiliriz olan bitene bakılırsa, halkın güvenliği pahasına bile olsa.

Bir whattsapp grubunda Akçakoca Kaymakamı Mustafa Can ile görüşme yapan grupta olan Nermin Alpay, Akçakoca Kaymakamının bu husustaki görüşünü aktardı.

“Kaymakam haklı olarak projenin kendisi gelmeden önce onaylandığını, devletin yaptığı projeyle ilgili görüş beyan etmeyeceğini, bu yok zamanda işe yaramayacak projeye devletin harcama yapmayacağını, devletin doğrusunu yapacağını söyledi. “

Akçakoca İlçe Trafik Komisyonu adına denetim yapan Akçakoca İlçe Emniyet Müdürlüğü, Merkez Cami girişindeki güvenli geçiş personelini yaptığı denetim sırasında yerinde bulunduğunu tespit edebiliyor ama biz faniler oradan geçip giderken bu personeli göremiyoruz.

Bu personelin orada bulunması demek, beton bloklar dökülen alanda bir kişi az çalışması demek, bir kişinin az çalışması da işlerin yavaşlaması demek.

Proje tanıtım dosyasında taşların savrulmalarını önlemek için ağır yük kamyonlarına branda takılacak olduğu belirtilmesine takılmaması ve denetiminin yapılmamasının da aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiği açıktır.

Brandaların takılması ve çıkarılması için personel çalıştırmak şantiyenin resmi olarak kullanılmasını gerektirecek bir husustur.

Devletimizin bu işteki doğruları da halkın güvenliğini tehlikeye atmak pahasına da olsa, şantiye kurma mecburiyeti sayısına ulaşılmamasını sağlamak olmalı.(!)

Bakalım bundan sonra Akçakoca Emniyet Müdürlüğünün denetleme sırasında Merkez Cami karşısında güvenli geçişi sağlamak için yerinde bulduğu ve biz fanilerin göremediği personeli yerinde görebilecek miyiz?

İlçe Trafik Komisyonunun halkın güvenliği için trafik ana arterlerinde de mesai saatleri içerisinde bulunan diğeri hiç yerinde bulunmayan iki personeli yeterli bulması da doğru değildir, alakalı kanun ve yönetmeliklere aykırıdır.

Akçakoca İlçe Trafik Komisyonunun bu kararın gerekçeli bir açıklamasını kamuoyu adına yapmasını talep ediyorum.

Ancak bu talebe bir cevap geleceğini de ummuyorum.

Çünkü devletimiz en azından Akçakoca’da ve en azından bu inşaata almış olunan kararların gerekçeli hiç bir açıklamasını yapmadı.

Bu hususlardaki gerekçeler adeta bir devlet sırrı.

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız