Balıkçılar Karadeniz’e mahmuz yapılmasını istemiyor, konu mahkemeye taşındı…

Akçakoca ilçesi sahiline 5 adet mahmuz yapımı inşaatına başlandı. Balıkçılar ise mahmuz inşaatının sahillere zarar vereceğini belirterek konuyu mahkemeye taşıdı.

22.03.2022 - 19:32
Özel Haber
1788
1

Düzce’nin Akçakoca ilçesi sahiline 5 adet mahmuz yapımı inşaatına başlandı. Balıkçılar ise mahmuz inşaatının sahillere zarar vereceğini belirterek konuyu mahkemeye taşıdı.

Akçakoca’nın Çuhallı, Çınar ve Kadınlar plajına yapılacak olan Mahmuz inşaatı için şehir merkezinde çalışmalara başlandı. Çınar plajına dökülen molozlar dalgaların altında kalırken vatandaşlar inşaat çalışmalarını izledi.

"KIYI BALIKÇILIĞI YOK OLACAK"

Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş, Mahmuzların kıyı balıkçığına oldukça zarar vereceğini bildikleri için karşı çıktıklarını belirterek, "En başından beri fikirlerimizi ortaya koyduk, balıkçılığa zarar verecek, biz balıkçılık gözüyle bakıyoruz, turizm gözüyle bakamıyoruz, çünkü turizm konusunda bizim yeterli bilgimiz yok" dedi.  

"KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ"

Karakaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu an yapılan çalışmalarda korktuğumuz başımıza geldi, dökülen molozlar çok küçük olması nedeniyle, küçük bir dalgalanmada anında dökülen malzeme, hepsi dağıldı. Toprakla gelen molozlar bulanıklık yapıyor, bu tip yapılar Karadeniz sahilinde dursaydı, durabilseydi, yapılmış limanımızındı aslında ben küçüklüğümden biliyoruz, daha 60 metre açıktan yapılacaktı ama dalgalara dayanamayarak proje değişikliğine gidilmişti. Haydi diyelim ki bu şu an yapılan yol çalışması ne kadarı geri sökülebilecek. Sizin de gördüğünüz gibi kıyıya serilen malzeme daha ilk fırtınada burası dağıldı. Yapılan bu iş, sonun başlangıcı bize göre."

"BU İŞİ MAHKEMEYE TAŞIDIK"

Mustafa Karakaş, bu işe balıkçı gözüyle baktıklarını ve çok sayıda fikirlerin bir araya gelerek bu işe karşı çıktıklarını belirterek, "ÇED raporu olmaması nedeniyle biz mahkemeye taşıdık bu konuyu. Bizi kimse dinlemedi. Burada sadece ‘ben yaptım, ben istedim’ şeklinde yaklaşımlar oldu. İyi olursa Allah’tan olacak kötü olursa bizden olacak, 'işte ben söylemiştim' denilecek. İnşallah başarılı olurlar, inşallah bizler haksız çıkarız, âmâ biz buna asla ve asla inanmıyoruz, doğru düzgün olacağına" diye konuştu.

MAHMUZ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Mahmuzlar kıyıya dik ve dar inşa edilen (ince) yapılardır. Özellikle kıyıda meydana gelen erozyonu önlemek ve yeni bir kıyı çizgisi veya koruyucu kumsal yaratmak amacıyla yapılırlar.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Akçakocalı
    Akçakocalı
    23.03.2022 09:15

    Kıyı şeridini düşünüyorsunuz. Şehri mahveden yerel yöneticileri hiç görmüyorsunuz. Her yerde çarpık beton yapılaşma. Yollar beton arabaların istediği gibi kapatılıp inşaat faaliyetlerin hafta sonu dahil devam ettiği yerler haline geldi. Belediye başkanı sadece Facebook’ta görülüyor. Mahallelerde dolaştığını gören var mı? Partisi ne olursa olsun bundan öncekilerden hiç mi hiç farkı yok. Bundan sonra gelecek belediye yönetimleri sadece koltuk doldurmak için gelecek.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız