Göz göre göre gelen çevre felaketi...

Göz göre göre gelen çevre felaketi...
19.03.2022 - 10:23
Güncelleme 19.03.2022 - 10:24
Özel Haber
1721
4

 BEŞER ŞAŞAR, BENDE ŞAŞMIŞTIM!

“Benim adım Şaşmaz Beşir, beşer şaşar Şaşmaz Beşir, kafamı kullanıp kendime güvenli bir yol seçtim Banker Kastelli.”

Yaşı yetenler hatırlayacaktır, 12 Eylülden sonra TRT ekranlarında çok dönen Ekrem Bora, Cüneyt Arkın, Fikret Hakan ve Eşref Kolçak gibi ünlülerin yer aldığı bu reklam fayda etmemiş beşer şaşmış, bankerlere para yatıran birçok kişide mağdur olmuştu.

İşte dalkıranlar mevzusu da benim için bir beşer şaşar hikâyesi.

Zamanını tam hatırlamıyorum, 8 yıl filan olmalı misafir gelen arkadaşlarımla birlikte Karasu’ya gitmiş ve orada dalgakıranları incelemiş ve neticelerini olumlu olarak değerlendirmiş ve Akçakoca’da niçin yok diye özellikle de Armutçuağzı açıklarını kast ederek Akçakoca’da niçin yok demiştim?

Meğer bir çevre felaketini beğenmişim, benim gittiğim zaman dalgakıranların en olumlu zamanıymış. Aradan geçen yıllarda o boşluklara kum dulmuş, su hareketsiz kaldığı için koku yapmaya başlamış, kimi dalkıranlar yıkılmaya yol tutmuş bir hale gelmiş.

Bu yıl Karasu’ya gittiğimde bu hali gördüm arkadaşımdan bilgi aldım ve dalgakıranların nasıl bir kıyı felaketine dönüştüğünü de öğrendim.

Beşer şaşmıştı.

Sadece bu kadarla değil bu şaşma bu dalgakıranların nasıl bir inşaat teknolojisi ile yapıldığı üzerine de kafa yormamışım. Teknelerle taş ve beton taşınarak bu dalga kıranların yapılacağını düşünmüştüm hep.

Ayrıca Karasu ile Akçakoca’nın kıyı iklimi farklılıkları neticesinde farklı bir inşaat teknolojisi ile yapılacağı kanaatine varmıştım, araştırıp bilgi edinmeden.

Meğer felaketin asli sebebi kullanılan teknolojideymiş.

Bir defa daha söylemem gerekirse dalgakıranların yapımı ile alakalı olarak çok da olumsuz fikirlere sahip değildim.

Ne zamanki Karasu’da yıllar önce olumlu diye baktığım dalkıranlar bir çevre felaketine dönüşmeye başladığını gördüm/öğrendim, düşüncelerim tabii ki değişti.

Beşer olarak şaşmıştım.

Diğer taraftan Cüneyt Yemenici’nin seçim vaatlerinde yer alan bu projenin tıpkı Okan Yanmaz’ın Sarıyayla’ya telefirik projesi gibi bir proje olarak değerlendirmiştim.

Bu projenin ihalesinin yapılacağını öğrendiğim günden beri de bu projenin tanıtım dosyası ile yatıyorum kalkıyorum desem yeridir.

İlgili kanunları, yönetmelikleri ve benzeri birçok belgeyi okudum.

Her okuduğum metinden sonra nasıl bir felaketle karşı karşıya kaldığıma bir kere daha kanaat getirdim.

Bu aymazlığımdan dolayı hicap duydum duymaya da devam edeceğim.

Kendi kendime yalan söyleyip bu hicabı baskılamaya çalışmak, özsaygımı zayıflanmaktan ce hicabımı artırmaktan başka bir işe de yaramazdı.

Bu göz göre göre gelen çevre felaketini anladığım/fark ettiğim günden beri de durdurmaya çalışmaya, zararlarını en aza indirmeye  çalışıyorum ve çalışmaya da devam edeceğim.

Beşer şaşar, bende şaştım ancak bu şaşkınlıktan kurtulabilmeyi başardım, benim dalgakıranlarla ilgili hikâyem bu.

İsteyenler öküz altında zürafa aramaya devam edebilirler.

ERGUN AŞÇI

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • Akçakoca candır
  Akçakoca candır
  20.03.2022 16:24

  Pazar yeri yolu ssk olduğu yerde ana yola alt çıkış verilse ayazlının oradaki kavşak ışıkların orası alt üst geçitle yol bağlansa güzel olur. Bunları dile getirin birazda.

 • Akçakocam
  Akçakocam
  20.03.2022 16:22

  Sahilde bir çok yerde kumlar bir geliyor bir gidiyor. Önlem alınması güzel olur. Dalga kıran çareyse yapılmalı. Başkaca çareler varsa yine yapılmalı. Dünyada venedik dahil suyun üstünde neler var. Bizdede yapılabirir. Japonya ingiltere vs heryerde dalga kıran var. Yeterki sağlam uzun ömürlü ileri hizmet olsun.

 • Bekir kalp
  Bekir kalp
  20.03.2022 16:18

  İnsanlar ne diyor. Hani yorumlar nerede sadece siz sözünüzmü önemli. Başkaları ne diyor. Objektif olunuz. Dalga kıran uzmanları açıklamaları nerede sizin kimle olduğu belli olmayan bilgi sözleri bizleri aydınlatmıyor. Habercilik objektif olunmalı. Taraflı olmaz saygı.

 • Bekir kalp
  Bekir kalp
  20.03.2022 16:18

  İnsanlar ne diyor. Hani yorumlar nerede sadece siz sözünüzmü önemli. Başkaları ne diyor. Objektif olunuz. Dalga kıran uzmanları açıklamaları nerede sizin kimle olduğu belli olmayan bilgi sözleri bizleri aydınlatmıyor. Habercilik objektif olunmalı. Taraflı olmaz saygı.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız