Akçakoca kaymakamlığı görevini yerine getirecek mi?

Akçakoca kaymakamlığı görevini yerine getirecek mi?
14.03.2022 - 11:40
Özel Haber
2674
9
İSG İş sağlığı ve güvenliği demek kanun ve yönetmelikler ile iş ve işçi sağlığını korumaya yönelik uygulamaların tamamıdır. Bir tedbirler dizisi olan İSG, kısa ve uzun vadede işin her aşamasındaki riskleri ortadan kaldırmaya amaçlar.
Halkın sağlığını umursamayan iş ve işçi sağlığını umursar mı?
Söz konusu kurum mahalli Putin’imiz Okan Yanmaz yönetimindeki Akçakoca Belediyesi olunca ne halkı umursar ne de işçileri.
Dün bir tatil günü, Şenol Yazgan tarafından imzalanmış olduğunu tahmin ettiğim Sevr protokolü sayesinde dalgakıranlar ve mahmuz inşaatı başladı.
Hedef sanırım bu protokolün bir Sevr protokolü olduğunu kamuoyuna duyurmak ve kabul ettirmek.
İhaleyi alan firmaların kanun ve yönetmeliklerin üstünde olduğunun altını çizmek diğer bir maksat olmalıdır.
Ağır yük kamyonlarının İSG kurallarını hiçe sayarak başladığı yer ise belediyemizin zabıta noktasına 20 ila100 metre mesafede.
Zabıtalarımızın harekete geçebilmesi için önce zabıta müdürüne, zabıta müdürünün Okan Yanmaz’a müracaat etmesi gerekiyor, eh tatil günü de koskoca Putin rahatsız edilmezdi ki. Zabıtalarımıza yüklenmemizin anlamı yok kısacası.
Ağır iş kamyonlarının hiçbir tedbir almadan kanunlara ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde denize dökülmemesi gereken hiçbir testi yapılmamış ve de onayı alınmamış vasıfsız malzemeyi denize dökmeye başlaması için bir Pazar gününün seçilmiş olmasının bir hikmeti olmalıdır?
Bu hikmette Akçakoca Kaymakamlığını da bir oldubittiye getirmek olmalıdır? Okan Yanmaz’ın oldubittiler mevzusundaki engin tecrübesi muhakkak ki yol gösterici olmuştur.
Bırakın çalışanların güvenliğini ve sağlığını, halkın sağlığını ve güvenliğini dikkate almadan yapılan bu çalışmayı durdurmak ve gereken tedbirlerin almasını sağlamadan çalışmalara müsaade etmemek Akçakoca Kaymakamlığının görevidir.
İşte bu görevi hatırlatmak için tecrübeli bir İSG Baş Denetçisi olan Handan Şule Cumhur tarafından ne yapılması gerektiğini de ihtiva edecek bir şekilde hazırlanan aşağıda yer alan dilekçe gün içerisinde Akçakoca Kaymakamlığına verilecektir.
Akçakoca halkı adına kendisine teşekkürü bir borç biliyorum.
Akçakoca Kaymakamlığı üzerine düşen görevi yapmalı İSG şartları ve halkın güvenliğini de sağlayacak ek tedbirler almadan çalışmalara izin vermemelidir.
Ne olup biteceğini hep birlikte göreceğiz.
**
KAYMAKAMLIK MAKAMINA
Akçakoca
Konu: T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, 9 Aralık 2021 tarihinde yapılan 2021/ 690576 kayıt numaralı, Kıyı koruma yapıları ve Döngelli deresi mahmuzları inşaatı İş Sağlığı Güvenliği eksiklikleri.
İlçemiz Akçakoca’da yapılması planlanan Kıyı koruma yapıları ve Döngelli deresi mahmuzları inşaatında yapılacak olan faaliyetlere ait İSG ( İş Sağlığı ve Güvenliği) şartlarına uygunluk açısından, alanın öngörülen tehlikelerden oluşacak risk planı, Dolgu malzemesi taşıma esnasında olacak yüksek toz ve yüksek gürültü ile ilgili risk planları ve bunları bertaraf etmek için önleyici planlar, Acil Eylem Planı projede görülmemekle birlikte; start verilen yapım işleri faaliyetlerinin uygulamada da görülmediği çalışma sahasından anlaşılmaktadır. Bu kapsamda inşaat sahasına giriş alanında ve çevresinde hiçbir sağlık ve güvenlik tedbiri alınmadığı, İSG Yönetim standartları kapsamında işaret ve bilgi levhalarının olmadığı, halkın sürekli kullandığı alanda tedbirsizce çalışmaya başlanıldığı gözlemlenmiştir. Ancak, İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında;
’Risk Değerlendirmesi’’ konusu 6331 sayılı İş sağlığı ve Güvenliği Kanununda uyulması gereken bir yükümlülüktür ve önem arz etmektedir. Risk değerlendirmesi iş yerlerinde var olan ya da dışardan gelebilecek tehlikelerin çalışanlara, iş yerinde ve çevresinde verebileceği zararların ve bunlara karşı alınabilecek önlemlerin belirlenmesi amacıyla yapılır. Bunun için Potansiyel tehlikeler belirlenmeli ve bu tehlikelerin neden olacağı riskler değerlendirilmelidir. Bütün bu aşamalar ve uygulamalar, yasal gerekleri sağlayıp sağlamadığından emin olmak için düzenli olarak denetlenmeli, izlenmeli aksayan yönler yeniden gözden geçirilmelidir.
Önleyici faaliyetlere yönelik kontrol listesi hazırlanmalı; Toza maruziyeti önlemek veya azaltmak amacıyla koruyucu önlemler alınmalı, Çevredekileri korumaya yönelik önlemler alınmalı(örn. çevreden geçenler),İnşaat alanında çalışanların dışındaki kişilerin girişini engelleyici önlemler alınmalı, çalışma alanında uygun işaretleme yapılmalı ( örn. trafik işaretleri, yetkili personel gibi), Gürültüye maruz kalma seviyelerinize bağlı olarak, seviyeyi azaltıcı teknik donanım sağlanmalıdır.
Yapı alanlarındaki girilmesi yasak bölgelere yetkisiz kişilerin girişi uygun araç ve gereç kullanılarak engellenmeli, tehlikeli bölgeler açıkça işaretlenmeli, uyarı levhaları konulmalıdır. Trafik yolları güzergahında gerekli işaretlemeler ve önlemler alınmalı. Yayaların kullandığı, araçlarla malzeme taşımada kullanılan yolların, potansiyel kullanıcı sayısına ve işyerinde yapılan işin özelliğine uygun boyutlarda olması sağlanmalı ve Trafik yolları üzerinde taşıma işi yapılması durumunda, bu yolu kullanan diğer kişiler için yol kenarında yeterli güvenlik mesafesi bırakılmalı veya uygun koruyucu tedbirler alınmalı, yollar görülebilir şekilde işaretlenmelidir.
Bu yükümlülükler kapsamı dışında başlatılan çalışma alanının, turizm kenti olan Akçakoca’nın merkezinde risk oluşturduğunu ve tehlikeli bulunan bu durumun İSG şartlarına uygun olarak düzeltilmesi için ilgili birimlerin harekete geçirilmesi hususunu; STK Başkanı ve İş Sağlığı Güvenliği Baş denetçisi olarak şahsım ve Akçakoca halkı adına talep ediyorum. Saygılarımla.
Handan Şule CUMHUR
İSG Yönetim Sistemi
Baş Denetçi

Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (9)

 • Yerli Yabancı
  Yerli Yabancı
  18.03.2022 10:44

  Bu projenin Akçakoca' ya hiç bir faydasının olmayacağı, aksine turizme, ticarete, doğaya, çevreye vb. her türlü zararı olacaktır. Akçakoca' nın bu haline çok üzülüyorum. İnsanlar buraya bakir bir yer olduğu, sakin bir yer olduğu, doğasının bozulmadığı için tercih ediyorlardı. Çok geç olmadan umarım bu yanlıştan dönülür. Ama çok geçte olsa bu yanlıştan muhakkak dönülecektir.

 • hakan arslan
  hakan arslan
  15.03.2022 08:58

  Doğayı bozarsanız,bir süre sonra doğa gereğini yapar.Bu her zaman böyle olmuştur.

 • VATANDAŞ
  VATANDAŞ
  14.03.2022 22:57

  Akçakoca bitmiştir.Artık buranın cazibesi kalmamıştır.Şehir betona teslim edilmiştir.Hayat pahalılığı bir yandan deniz kirliliği bir yandan sezon zaten kısa buraya yerleşmenin burada kalmanın bir anlamı yok.

 • Yetim
  Yetim
  14.03.2022 19:44

  Bırakında hizmet yapılsın mani olmak niyedir.

 • Gururumuz Akçakoca
  Gururumuz Akçakoca
  14.03.2022 19:43

  Kişisel görüşüm Akçakoca mis gibi çok çokdaha güzel olacak. Tebrikler kolay gelsin. Proje mükemmel. Deniz için çalışılması korunması iyi olmuş. Kıskananlar elbet olur. Tabi yayınlarmısınız bu yorumu modarötör onayından geçmez sanırım. Sansür olabilir.

 • Herşey güzel olacak
  Herşey güzel olacak
  14.03.2022 19:38

  Projeyi destekliyorum. Bırakında güzelleşsin. Gelişsin. Sğlık tı yapılmasındı bir sürü bahane bulmayın lütfen. Karşı gelmek niye gerçek kökten Akçakocalı olduğunuza eminmisiniz. Akçakoca güzelleşsin karşı çıkmak yersizdir. Saygılar.

 • akçakocaalili
  akçakocaalili
  14.03.2022 18:18

  Bende bugün gördüm maalesef işler acısı o malzeme ile ne o deniz dolar nede proje tamamlanır 3 değil 5 yıldada bitmez oraya yapılacak yatırımla yarım kalan yolu yapsalardı suya para gömülürmü sert poyraza dalgalara biraz zor dayanır geçmiş olsun nediyelim ben demiştim demek istemiyorum ama maalesef öyle

 • Fatma sahin yilmaz
  Fatma sahin yilmaz
  14.03.2022 14:38

  Guvenligim hic bir sekilde tehlikede degil. Projeyi destekliyorum. Akcakoca halki adina dilekce vermeden once halka danisilmali. Benim adima dilekce vermeyin lutfen. Tesekkur ederim

 • Akçakocalı
  Akçakocalı
  14.03.2022 13:35

  Baba ocağı dedik doğduğumuz yer dedik yatırım yaptık,Duygusal davrandık baktıkki Akçakoca hep geriye gidiyor az gelişmiş kasaba görünümüne girince zararın yarısından dönmek kar hesabı tüm mal varlığımızı başka şehire taşıdık çok iyi karar verdiğimiz her geçen gün dahada anlaşıldı darısı bu şehirde yaşayan istihdam sahibi arkadaşların başına,çok selam

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız