Batı Karadeniz kar fırtınasına hazırlanıyor

Tahminlere göre kar fırtınası özellikle Batı Karadeniz ve Marmara'da etkili olacak

 Batı Karadeniz kar fırtınasına hazırlanıyor
7.03.2022 - 09:33
Haber Merkezi
1241

690 bin Instagram kullanıcısının takip ettiği meteoroloji platformu Hava Forum'un paylaşımına göre, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Balıkesir başta olmak üzere özellikle Marmara ve Batı Karadeniz Aybar kar fırtınasına hazırlanıyor.

 

Tahminlere göre, özellikle 10 Mart Perşembe-14 Mart Pazartesi arasında eğitime ara vermek gündeme gelecek. Bazı meteorolojik modellerde İstanbul, Bursa ve çevre illeri kara gömülüyor. 

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise konuyla ilgili olarak kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ''Soğuyacağız ama şu yıldan sonra şununca soğuk filan tartışılır'' yorumunda bulundu

 

Aybar kar fırtınası nedir?

Aybar kar fırtınası, kar yağışlı ve fırtınalı soğuk hava dalgasına verilen addır. Sibirya üzerinden bulunduğumuz coğrafyaya geleceği tahmin edilen soğuk hava dalgasının, Mart ayında geniş bir alanda kar yağışlarına neden olması beklendiğinden gösterişli, heybetli, görkemli anlamına gelen 'Aybar' ismi verilmiştir.

Aybar kar fırtınası, Ocak ayının son haftası İstanbul’da etkili olan Avar kar fırtınasındaki yoğun kar yağışları gibi etkili kar yağışlarına neden olabilir.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız