Akçakoca'da Dalgakıran Tepkisi: Balıklara da balıkçılara da zarar verecek

Akçakoca ilçesinde kıyıya paralel 90 metre uzunluğunda yapılacağı söylenen dalgakırana balıkçılar ve vatandaş karşı çıkıyor.

Akçakoca'da Dalgakıran Tepkisi: Balıklara da balıkçılara da zarar verecek
15.01.2022 - 06:24
Güncelleme 15.01.2022 - 06:26
Haber Merkezi
1362
4

Evrensel gazetesi, Akçakoca ilçesinde yapılmak istenen yatay mahmuz (dalgakıran) projesine itiraz eden balıkçıların tepkisini sayfalarına taşıdı.

Gazetede yer alan haberde, Kıyıya paralel 90 metre uzunluğunda ve kum toplamak amacıyla yapılacağı söylenen projeye balıkçılar ve vatandaş karşı çıktığını belirtti.

Mustafa Karakaş

Projenin balık popülasyonunu tamamen bitireceğini söyleyen Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, “Bu projeden derhal vazgeçilmeli. Kıyılarımız kayalık ve balık yuvaları ile dolu. Mahmuzlar yapıldığı zaman çamur ve kumla dolu bu kayalıklar kapanacak, balık popülasyonu tamamen bitecek. Ayrıca bu inşaat sürecinde kamyonlar denize taş dökerken oluşacak ses ve kirlilik 850 gün boyunca hem turizmi hem de balıkçılığı aşırı şekilde etkileyecek. Kıyılarımız derin olduğu için yapılacak mahmuzların yeteri kadar kum tutacağına inanmıyoruz. Bu projeden derhal vazgeçilmesini istiyoruz” dedi. 

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Üyesi Hüseyin Demircioğlu (ortada)

"AKÇAKOCA HALKI DA ZARAR GÖRECEK"

Balıkçı barınağı sahibi ve Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Üyesi Hüseyin Demircioğlu, balıkçılık sezonunun bu sene kötü geçtiğini ve balıkçıların zarar ettiğini söyledi. Bu projeyle beraber balıkçıların daha da kötü duruma düşeceğini ifade eden Demircioğlu, “Kıyı mahmuzları projesi ile birlikte balıkçılığın 850 gün boyunca yapılamayacak olması nedeniyle, zaten borçlu durumda olan balıkçıların mağdur olması yetmezmiş gibi Akçakoca halkı da bundan zarar görecek” diye konuştu. 

"310 KİŞİ VE ONLARIN AİLESİNİ ETKİLEYECEK"

Emek Partisi Akçakoca İlçe Başkanı Refik Atik aynı zamanda Su Ürünleri Kooperatifi Başkan Yardımcılığını da yapıyor. Bu projeye kıyı alanlarının doğal yapılarını bozacağı ve görüntü kirliliği yaratacağı için karşı olduklarını söyleyen Atik, “Kooperatif üyesi 77 profesyonel balıkçıyı ve yeni balıkçılık yapacak arkadaşlarımızı ekonomik yönden olumsuz etkileyecek. Akçakoca halkından, teknelerde çalışan yaklaşık 310 kişi bu durumdan etkilenecek. Kooperatif olarak bu projenin iptali ve yürütmenin durdurulması için Bolu İdare Mahkemesine dava açtık. Emek Partisi olarak da bu projenin karşısındayız” dedi. 

Sol Parti Akçakoca İlçe Başkanı Mustafa Balcıoğlu

Sol Parti Akçakoca İlçe Başkanı Mustafa Balcıoğlu, yatay mahmuzların denizin kendi kendini temizlemesine engel olacağını söyleyerek, “Balıkçıları, turizmi ve esnafı olumsuz etkileyecek. Denizin kendi kendisini temizlenmesine engel olacak, kıyı kirlenecek. Bu projeye karşı çıkıyoruz” dedi. 

KESK Akçakoca Dönem Sözcüsü Erol Karadaş

"BALIKÇILAR EVİNE 3 YIL EKMEK GÖTÜREMEYECEK" 

KESK Akçakoca Dönem Sözcüsü Erol Karadaş, konuyu yakından takip ettiklerini belirterek, “Projenin yapımıyla beraber, balıkçılıkla geçinen emekçilerin yaklaşık üç yıl boyunca evine ekmek götüremeyecek olması ciddi bir sorun olarak karşımızda duruyor. Bu sene sezonun kötü gitmesi nedeniyle zaten balıkçılar zor günler geçiriyor. Bir de bunun üzerine yaklaşık üç yıl balıkçılık yapılamayacak olması tüm Akçakoca halkını ciddi anlamda etkileyecektir. Kıyı mahmuzları projesinden Akçakoca kıyılarının zarar göreceği bir gerçek. Bu proje Akçakoca turizmini de ciddi anlamda etkileyecektir” dedi. 

"AKÇAKOCA SAHİLİ GÖZDEN ÇIKARILDI"

Akçakoca’da hem yerel gazetecilik yapan hem de Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi üyesi olan Ergün Aşçı, “Akçakoca kıyısında yapılmak istenen bu proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ‘ÇED raporu gerekli değildir’ raporu alınıyor. Bu karar Düzce Valiliğince onaylanıyor. Ama bu karar yönetmeliğin açık hükmüne rağmen Düzce Valiliği ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün web sitelerinde yayımlanmıyor, Akçakoca kamuoyundan saklanıyor” dedi. Akçakoca sahilinin gözden çıkarıldığını söyleyen Aşçı, “Bu kıyı yağmalamasına karşı mahkeme süreci başlatıldı, sürecin takipçisiyiz” dedi. 

CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz

CHP: GELİŞMELERİ TAKİP EDECEĞİZ 

CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz, mahmuz projesinin ÇED raporu hazırlanmadan yapılmak istendiğini söyledi. Vatandaşın haberi olmadan bu projeye girişildiğini söyleyen Abanoz, “ÇED raporuna gerek yok denilmiş ve haberimiz olmadan bir ihale yapılmış. Akçakoca sahiline büyük zarar vereceği için ciddi bir sıkıntı. Yapılan bu ihaleyi protesto ediyoruz. Yapılmak istenen bu 5 adet mahmuz beton projesini istemiyoruz. Bunun yapılmaması için gerekli girişimlerde bulunacağız” dedi.  

Salı günü Akçakoca Öğretmenevinde yapılan halk toplantısına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile CHP Milletvekilleri Sibel Özdemir, Semra Dinçer, Bülent Maraklı ve Burak Erbay mahmuzlarla ilgili gelişmeleri takip edeceklerini söylediler.

Kaynak: Evrensel


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • Dalgakıran
  Dalgakıran
  16.01.2022 17:51

  Doğadan ne alırsan doğa senden iki katını alır hangi gücü yeten varsa yapsın hadi bakalımm

 • Gündemdekiler
  Gündemdekiler
  16.01.2022 11:39

  Kesk dönem başkanı açıklama yaptı ya olay tamamdır. Onun işi mı bu. Komik. Chp ve diğerleri zamanında boğaz köprülerine de karşı idi. Siz karşıysanız bu hayırlı bir iştir.

 • Memleketini seven bir vatandaş
  Memleketini seven bir vatandaş
  15.01.2022 13:41

  Allah'ın yarattığı düzeni bozmayın kumun geri gelmesini istiyorsanız limanı kaldırın.

 • Akcakocali
  Akcakocali
  15.01.2022 11:17

  Istemezukçular yine sahnede,neymiş efendim balıkçılık bitermiş,gidin bakın bakalım karasuda balıkçılık bitmiş mi?ne anlatiyonuz siz,size inat olacak bu proje,millete vatana hayırlı ne varsa karşısındasınız sizin zihniyetiniz batsın.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız