970 İlçe arasında Akçakoca 287'inci sırada...

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'deki 970 ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksiyle ilgili yaptığı çalışmayı rapor haline getirdi.. Rapora göre ilçeler 6 kademe halinde sıralanırken, Düzce'nin 8 ilçesinden hiçbiri 1. kademede yer almazken Akçakoca ilçesi 3'üncü kademe ilçe oldu.

970 İlçe arasında Akçakoca 287'inci sırada...
6.01.2022 - 16:25
Güncelleme 9.01.2022 - 09:37
Özel Haber
1714

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'deki 970 ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksiyle ilgili yaptığı çalışmayı raporlaştırdı. En son 2004 yılında gerçekleştirilen çalışmanın bir benzeri SEGE-2017 adıyla yayınlandı. Çalışmada ilçeler 32 ayrı değişken veriler üzerinden analiz edildi.

SOSYA EKONOMİK GELİŞME

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın raporun tanıtım yazısında çalışmayı “İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi değerlerini güncellediğimiz ve kısa adı İlçe SEGE-2017 olan bu çalışmamızda da en önemli kısıt, güvenilir verinin temini ve uygun veri setinin oluşturulmasıdır. Bu çalışmada sosyoekonomik gelişmeyi temsil eden tüm boyutlar değerlendirilmiş, ilgili kurumlarla görüşmeler yapılmış ve veri altyapısı kontrol edilmiştir. Temin edilen verilerin kalite kontrolleri yapılarak standartlaştırılmıştır. “ şeklinde tanımladı.

32 DEĞİŞKENLİ VERİ

Bakan Varank çalışmayı önceki dönem analizlerle kıyaslarken yapılan yenilikleri “Diğer yandan, önceki İlçe SEGE çalışmasında kullanılan ve güncelliğini yitiren borulu su tesisatı bulunan konut oranı, hane başına telefon abone sayısı gibi değişkenler, gelişmişliği ölçmede anlamlılığını kaybettiğinden kullanılmamış, mevcut durumda sosyo-ekonomik gelişmişliği temsil eden genişbant abone sayısı, Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) üretim yapılan parseller, sinema salonu varlığı gibi güncel değişkenler analize dâhil edilmiştir. Ayrıca, verilerin istatistiki anlamlılık düzeyleri ve birbirleriyle ilişkileri analiz edilerek 32 değişkenli nihai veri seti elde edilmiştir.” ifadeleriyle özetledi.

DÜZCE'NİN VE İLÇELERİMİZİN DURUMU

Raporda Düzce  il olarak sosya-ekonomik gelişmişlik düzeyi açısından 34. sırada gösterildi ve 3. kademede yer aldı.  İleçelerin 6 kademe halinde sıralandığı raporda Düzce'nin ilçelerinden hiçbiri birinci kademede yer almadı. Merkez ilçenin  2'inci kademede gösterildiği raporda, Akçakoca, Gümüşova 3'üncü kademede, Çilimli, Kaynaşlı, Cumayeri ve Gölyaka  4'ücü kademede, Yığılca ise 5'inci kademede yer aldı.

Düzce'nin ilçeleri, sosya-ekonomik gelişmişlik düzeyi açısından 970 İlçe arasında Akçakoca 287, Gümüşova 384, Çilimli 467, Kaynaşlı 479, Cumayeri 515, Gölyaka 544, Yığılca ise 827. sırada yer aldı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız