Akçakocalı Çevreciler, Yürütmenin Durdurulması İçin Dava Açtı

Akçakoca Doğa Koruma Platformu(ADOP), Orbital firmasına İl Çevre Müdürlüğü tarafından verilen "ÇED raporu gerekli değildir" Kararına karşı yürütmenin durdurulması için dava açtı.

21.12.2021 - 13:54
Güncelleme 21.12.2021 - 14:45
Haber Merkezi
1262

Akçakoca Doğa Koruma Platformu(ADOP),  Akçakoca sapak bölgesinde faaliyet gösteren Orbital firmasına İl Çevre Müdürlüğü tarafından verilen "ÇED raporu gerekli değildir" Kararına karşı yürütmenin durdurulması için Bolu'da dava açtı.

Platform Sözcüsü Handan Şule Cumhur  dava açmadan önce yaşadıkları süreçleri, yaptıkları araştırmaları kamuoyu ile paylaştı.

Akçakoca Doğa Koruma Platformu olarak;

Akçakoca Döngelli Köyü İskele Mevki 1597 ve 1441 parsel sayılı taşınmazların “Tehlikeli ve tehlikesiz atık geri kazanım tesisi” olarak belirlenmesine yönelik 09/03/2012 onay tarihli 1/1000 ölçekli sanayi alan kararı; hukuka aykırı olması ve söz konusu taşınmazlarda yapılması planlanan “Tehlikeli ve tehlikesiz atık geri kazanım” tesisinin yerleşim yerlerine yakınlığından dolayı yer altı su kaynaklarına, toprağa ve denize zararlı kimyasal maddeler yayılmasına neden olacağı,  maddelerin taşınması, depolanması, kırılması ve yapılacak diğer işlemlerin başlı başına çevre kirliliğine sebebiyet verilmesi için yeterli olduğu, işlenmesi öngörülen atık çeşitlerinin ne atığı olduğu, nereden alınacağı, nasıl taşınacağı ve depolanacağı ile hangi üretim amaçlı kullanılacağının projede belirli olmadığı, proje kapsamında gerekli görüşlerin alınmadığı, anılan tesiste yürütülecek faaliyetin insan ve çevre sağlığına olumsuz etkilerinin olacağından dolayı çevreye ve toplum sağlığına geri dönüşü imkansız zararlarla yol açacağı açık olduğu için dava konusu işlemler hakkında YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI davası açmış bulunmaktayız.

Akçakoca turizm, tarım ve deniz kentidir, doğasının güzelliği konuşulan bir yerdir. Bu doğal sistemi bozmaya ya da bozmak isteyenlere yol açmaya kimsenin hakkı yoktur. Her şeyi deneyerek öğrenmemeliyiz.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız