Dalgakıran-mahmuz hayalperestliği...

Akçakocalı bir gurp genç, Akçakoca TV'ye gönderdikleri mektupta, 9 Aralım Perşembe günü ihaleye çıkacak Yatay mahmuz ve dalgakıranların ilçemize vereceği zarara dikakat çekerek kamuyunun dikkatli olmasını istediler.

Dalgakıran-mahmuz hayalperestliği...
8.12.2021 - 20:21
Güncelleme 9.12.2021 - 06:26
Haber Merkezi
2578
8

Yeryüzünde insan eliyle yapılan son yıkımlardan biri de Akçakoca’da...

9 Aralık 2021 saat 10.30’da Ankara’da yapılacak “Akçakoca Dalgakıran-mahmuz projeleri ihalesi” artık yaklaştı!

Dünyanın birçok ülkesinde uygulanmış ve zamanla ömrünü tamamlayarak geri dönüşü olmayan bir tahribata yol açmış bu proje modeli ne yazık ki Karadeniz’in İncisi Akçakoca’da yapılacak. Sahilin 90 metre açığına toplamda 5 adet 100’er metrelik zemin 60’ar metrelik yüzey taş-beton dalgakıran dolgusu ile yapımı gerçekleşecek proje ile Çınar sahili zamanla iç kesime girecek mil-kum  -taş üçlemesi ile dolarak sonsuzluğa uğurlanacak!

Bize sunulmuş bu eşsiz coğrafyada denizi betona, taşa boğmak niye?

Yaklaşık 30 km sahile, 18 km kumsala sahip bu cennet köşesinde, yaz boyu ağırladığımız yüzbinlerce insanımızı sadece 800 metrelik bir sahile sıkıştırma hayalperestliği ve beraberinde turizm yapacağız, kıyılara kum getireceğiz, kıyıları kurtaracağız söylemleri ile Çınar sahillerini betonlara teslim etmek niye?

Kâinatımızın Yaratıcısının bizlere sunduğu bu kusursuz güzelliği, milyonlarca yılda oluşmuş engin mavilikleri, ekosistemi, canlı yaşamını 800 metrelik vahşi bir dolgu ile yapılacak “Mahmuzlara” teslim etmek niye?

Sahillerimizden ufuklara baktığımızda oluşan hayalleri, geleceğimizi, yarınlarımızın mimarı çocuklarımızı, gençlerimizi betonla küstürmek niye?

Akçakoca’da bir “Perşembe” sabahı...

09.12.2021 saat 10.30

144.382.581 ton taş nakli! (Taş ocaklarından)

29.205.461 m3 beton! (Beton santrallerinden)

64.787 ton  demir! (Fabrikalardan)

64.630.500 metreküp deniz tabanı kum-taş

harfiyatı! (Deniz kazısı)

6 adet ayrık dalgakıran, 3 adet Mahmuz

inşaatı! (Çınar sahili, Çınar boru sahili, kadınlar

plajı sahili)

10.000 Tır-Kamyon taş nakli!

3.000 Kamyon beton nakli!

950 gün şantiye süreci!

50.000.000₺ - 100.000.000 ₺ yatırım maliyeti!

O.00 ₺ geri dönüş + kaybedilen doğa,insan!

Çınar caddesinin 3 bölgesinden denize yol

dolgu malzemesi yapımı!

Kamyonlar dolusu kalıp-demir taşınması!

Onbinlerce saat iş gücü-zaman tüketimi!

Elveda güzel şehrim, elveda yaşanacak günlerim, elveda balıklarım, yarınlarım elveda...

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (8)

 • Banu
  Banu
  11.12.2021 10:56

  Bu nasıl bir haber yazma dili acaba? Başlıkta bile yazım yanlışı var. Okuma yazma bilmeyen insanlara mı haber yazdırıyorsunuz?

 • Nur
  Nur
  10.12.2021 01:17

  Çınar sahili yoğunluğu ile Çuhalli sahilinin kıyaslanması şart, çünkü Çuhalli plajı yazın daha kalabalık oluyor....Bu sebepten Çuhalli plajına yapılmali, tatil yapmak için akın akın gelen kişilerin gönlünce eğlenmesi sağlanır. İnsan kayıplarımız olmaz...Seyyar duşlar ve tuvaletler şart...

 • Murat Aşık
  Murat Aşık
  9.12.2021 16:59

  Rumuzakçakoca isimli yorumcu önce edebini takın sonra yarasalar gibi karanlığı değil şahinler gibi aydınlığı tercih et ve yüreğin yetiyorsa önce kimliğini gizleme açıkça yazacak erdemliliğe sahip ol bu yapılacak olan hizmet değil birilerine rant kapısından başka birşey değil yazık

 • Osman
  Osman
  9.12.2021 12:51

  Şehir plajına balıkçı barınağı yapanlarda okumuş,analiz yapmış,siyasetin ve çıkarcıların emrine girmiş mühendislerdi.İşte,yaptıkları dalgakıranlar Akçakocanın bütün plajlarında doğal su ve kum hsreketlerini bozmuş,bugün ki hale gelmişdir.Şimdi de bu yanlışı uyduruk mahmuzlarla mı düzelteceksiniz.Bir bilinmezliğe kendinizi mahmuzlamışsınız,dört nala gidiyorsunuz.Amaç,birilerine rant sağlamak. Bir önceki başkan da (Cüneyt) Yukarı mah sit bölgesi evleri restorasyon projesi başlatmış,sonuç fiyasko !

 • Hayrettin
  Hayrettin
  9.12.2021 10:57

  Yapılsın ak evler pilakınada yapılmalı kesinlikle

 • Cavit
  Cavit
  9.12.2021 00:31

  Devlet harcayacağı para ile , Deniz ürünleri işleme tesisi kursun, Spor tesisleri kursun, Yöresel ürünlerin Ekonomiye kazandırılması için yatırımlar yapsın, Dereleri ıslah etsin, Tatlı su Balıkçılığını teşvik etsin, Her köye sağlık merkezi kurarak haftanın bir günü Doktor ve sağlık hizmeti versin. Bazı köylerde Okul yaparak eğitimi Köylere taşısın, Tarım mühendislerine köylerde Fındık zararlıları ve rekolte artışı için mücadele için teşvik verilsin. Müteahhitlere değil vatandaşa yatırım yapsın

 • Rumuz akcakocaya karalayanlar bı gidin artik
  Rumuz akcakocaya karalayanlar bı gidin artik
  8.12.2021 22:57

  Bu dalga kıran ile.ilgili suyun hareketi dalgaları ve testleri bilgisi olan tecrübeli analizciler tarafından yapılmış ve uygun görülmüştür. Hayatında ne kitap okumuş nede analizden anlamayan insanlar yapılması gereken her şeye engel olmayı bırakın artık. Her yıl denizde onlarca kişi boğularak oluyor ve dalga yüzünden cinarda kum kalmıyor kimse gelmesin Akçakoca hep sizlere kalsın die boş konuşmalari bırakın yada artık geberin gidin

 • Rumuz akcakocaya karalayanlar bı gidin artik
  Rumuz akcakocaya karalayanlar bı gidin artik
  8.12.2021 22:56

  Bu dalga kıran ile.ilgili suyun hareketi dalgaları ve testleri bilgisi olan tecrübeli analizciler tarafından yapılmış ve uygun görülmüştür. Hayatında ne kitap okumuş nede analizden anlamayan insanlar yapılması gereken her şeye engel olmayı bırakın artık. Her yıl denizde onlarca kişi boğularak oluyor ve dalga yüzünden cinarda kum kalmıyor kimse gelmesin Akçakoca hep sizlere kalsın die boş konuşmalari bırakın yada artık geberin gidin

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız