YEMENİCİ DALGAKIRAN PROJESİNİN TEKNİK DETAYLARINI PAYLAŞTI

Akçakoca eski Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Akçakoca plajları için planlanan dalgakıran ve yatay mahmuzların yapılmasının mutlaka gerekli olduğunu söyleyerek, aksi halde Çınar caddesinin tamamının denize kayabileceğini belirtti. Yemenici ayrıca bu projenin sahipsiz olmadığını savundu.

YEMENİCİ DALGAKIRAN PROJESİNİN TEKNİK DETAYLARINI PAYLAŞTI
26.11.2021 - 17:40
Güncelleme 26.11.2021 - 18:52
Haber Merkezi
1681

Akçakoca eski Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Akçakoca'ya yapılması planlanan kıyı koruma yapıları , yatay mahmuzlarla ilgili açıklama yaptı. Uzun süredir özellikle Çınar plajında kıyı erozyonu olduğunu belirten Yemenici,  Nazmi Çiloğlu ve Fikret Albayrak'ın belediye başkanlığı döneminde, iki kez bu bölgede şiddetli dalgalar sonrası ciddi toprak kayması yaşandığını hatırlattı.  

Yemenici, " Eğer bu mahmuzlar yapılmadığı takdirde küresel ısınma ve deniz su seviyesinin yükseleceği tüm bilimsel çalışmalarda öngörüldüğü bu ortamda Çınar caddemizin tamamının denize kayabileceğini öngörmek çok zor olmasa gerek. Projelendirme aşamasında 29 km’lik kıyı hattımızda tüm oşinografik testler, dalga hareket testleri yapılmış, bu çerçevede karar verilmiştir. Gerek belirttiğim nedenlerden gerekse Çınar plajımızda tekrar kum artışı sağlamak ve eski günlerde olduğu gibi geniş bir plaj haline gelip yaz sezonunda denize girilebilmek için bu yapıların yapılması gerekmektedir." dedi.

Bu projenin sahipsiz olmadığını söyleyen Yemenici, " dönemimde bizzat şahsım tarafından takip edilen, hükümetimizden talep edilen ve yapılması için mücadele verdiğim bir projedir. Projenin bizzat sahibi biziz, Ak Parti'dir. Yeni balıkçı barınağı, yatay mahmuzlar ve mevcut limanın yat limanına dönüşümü olarak bir bütün olarak yapılması için, yatırım planına alınması için gecemizi gündüzümüze kattık. Yapımı için başlangıcında bizzat Faruk Özlü, Ayşe Keşir, Fevai Arslan,  siyasi olarak sahip çıkmış, desteklemişlerdir. Bürokratik aşamasında AYGM genel müdürü Fatih Turan ve sonrasında Erol Çıtak beyin çok büyük emekleri mevcuttur. Elbette o dönem bakanımız Sn. Ahmet Arslan bizzat ilçemize gelerek yerinde inceleyerek destek vermişlerdir. Süreç içerisinde hayata geçmesi için Fahri Çakır ve Ayşe Keşir vekilimiz, Mustafa Keskin başkanımız ve yine bakanımız Faruk Özlü bey bizzat başlattığımız bu projeleri takip etmiş, yapılması sürecini nihayete erdirmek için çaba sarf etmişlerdir. Bakanımız Adil Karaismailoğlu’nun bizzat bakanımız Faruk Özlü’yü arayarak ihale müjdesini vermesi geçmişteki çabaların hayata geçmesini görmek ayrıca insanı mutlu etmektedir. Bu yatırımlar ilçemize kazandırılacak ve çok büyük ekonomik faydalar sağlayacaktır." şeklinde açıklamada bulundu.

Yemenici, proje hakkında detayların yer aldığı teknik bilgileri  de paylaştı:

 

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız