BAŞLANGIÇTAN GÜNÜMÜZE DALGAKIRAN MUAMMASI...

BAŞLANGIÇTAN GÜNÜMÜZE DALGAKIRAN MUAMMASI...
26.11.2021 - 12:08
Güncelleme 26.11.2021 - 12:55
Özel Haber
1015
2

2013 yılının Nisan ayında Belediye Başkanı Fikret Albayrak’ın desteklere ile Kent Konseyince bir panel düzenlendi. Panelin hedefi Akçakoca Balıkçı Barınağına yapılacak 3.mendirekin yapılmasını engellemek ve bunun yerine 2. Bir balıkçı barınağının yapılmasını sağlamaktı.

Ancak panel düzenleyicilerinin tüm operasyonlarına rağmen panel sonunda bu yönde bir karar metni çıkmadı.

Ancak bir müddet sonra alternatif bir görüş denilerek panele katılan bazı bilim adamlarınca balıkçı barınağının girişine karayel rüzgârını kapatacak şekilde bir dalgakıran yapılması önerildi.

Akçakoca’da dalkıran yapılmasını öneren ilk çalışma benim bildiğim kadarı ile bu çalışma. Sanırım 2013 yılının Mayıs ayıydı.

2013 yılında ise Mustafa Vural’ın ATSO başkanı olduğu günlerde ATSO’da sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile bir toplantı düzenlendi ve bu toplantı sonunda bir bülten yayınlanarak toplantıya katılan tüm sivil toplum kuruluşlarının 3. Mendirek inşasına karşı çıktığı ve bunun yerine birden bire sayısı 8’e çıkarılan dalgakıranlar talep edildiği açıklandı.

Aslında sivil toplum kuruluşlarından kimse onay istememişti birbilgilendirme toplantısıydı, toplantıya katılanların imzaladığı hazirun listesine hazırlanan imzalar onaylanmış sayılarak kamuoyuna lanse edilmişti.

3. mendirek inşasını isteyenler ve başlatanlar arasında ATSO Başkanı Mustafa Vural vardı. Ancak sebebini kamuoyuna açıklamadığı bir sebeple bu fikrinden vaz geçmişti.

Hazirun listesine atılan imzaların katılan sivil toplum kuruluşlarının onayı gibi açıklamaya çalışan operasyonun kimler tarafından yapıldığı bugüne kadar ortaya çıkmadı kimse de bir açıklamada bulunmadı.

2014 yılında yapılan seçimlerde Fikret Albayrak belediye başkanlığını kaybetti ve Cüneyt Yemenici belediye başkanı seçildi. Bu süre zarfında Düzce AKP milletvekili Osman Çakır 3. Mendirek inşaatının arkasında durmuş ve proje ihalesinin yapılmasını bile sağlamıştı.

Ancak Cüneyt Yemenici Ankara seferleri ile bu projeyi iptal ettirdi. Osman Çakır’da bu mevzu üzerine bugüne kadar hiç konuşmadı.

Cüneyt Yemenici 3. Mendirek inşasını engelledikten sonra bu dalgakıran projesine sahip çıktı. Birkaç defa başkanlığı döneminde dalgakıran inşaatlarının başlayacağı müjdesini de verdi ancak başkanlığı döneminde bu inşaatlar başlamadı.

Bu arada ikinci balıkçı barınağı için yer tespit çalışmaları başladı ve seçilen yer Ümran Borunun hemen en ön tarafı ve OSB alanına çok yakın bir yer oluverdi.

Aslında proje bir balıkçı barınağı projesi filan değildi. Bir liman projesiydi. Akçakoca’nın karakutusu Mehmet Nazım Pazvant bir OSB keşfi sırasında mecburiyetten olsa gerek bunu açıkladı.

Benzeri bir hikâye bugün Karasu Limanın yapıldığı yerde hayata geçirildi. Karasu Limanın olduğu yerde başlangıçta bir balıkçı barınağı projesi vardı.

Karasu Limanı inşaatına başladıktan sonra Karasu’da kum hareketleri başladı bazı yerlerde hiç kum kalmadı bunun neticesinde Karasu’da dalgakıranlar yapmak bir mecburiyet oldu ve yapıldı ve sahiller kum tuttu.

Akçakoca’da yapılacak dalgakıranlar ise şimdilik kum kayıplarının yaşanmadığı hatta kum fazlalığının olduğu yerde Çuhallı’da inşa edilmeye başlayacak.

Bu tercih Karasu Limanı tecrübesiyle Ümran Boru önünde yapılacak büyük bir limanın yaratacağı etkiyi şimdiden engellemek amacına yönelik olabilir mi?

Soru afaki bir soru gibi duruyor  ama bu sorunun içeriğindeki tahminden daha iyi bir tahminde bugüne kadar yapılmadı.

Dalgakıran turizme hizmet etme amacını taşıyorsa yani sahillerde kumu korumak ya da daha fazla kum birikmesini sağlamak hedefini taşıyorsa bu dalgakıranların balıkçı barınağının Batısından yani Armutçuağzı tarafından başlaması daha münasip olmaz mı?

Ya da 2013 yılında barınağın girişine bir dalgakıran yapılması önerisinin ciddiye alınması daha doğru olmaz mıydı?

Bu önerinin limanı bir çöp havuzuna dönüştürmesi ihtimali de çok büyük, akıntı sayesinde zaman zaman çöp yığılsa da yine de akıntı sayesinde barınak yüzeydeki çöplerden kendiliğinden temizleniyor.

Her ne kadar dalgakıran ihalesinin Aralık ayında yapılacağı söyleniyor olsa da ihalenin yapılmasının dalgakıranların yapılması manasına gelmediğini de göz ardı etmemek gerekir.

Mühim olan bütçeye dalkıranlar için ne kadar ödenek koyulacağıdır.

Benim tahminim ihaleyi alacak firmanın fizibilite çalışmalarını yapabilecek kadar bir ödenek koyulacağı yönünde.

Dalgakıranların asıl inşası ikinci balıkçı barınağı projesinin liman projesine çevrilip hızlandırılacağı günlerde/yıllarda yapılacaktır.

**

Fikret Albayrak, Osman Çakır, Cüneyt Yemenici, Mustafa Vural, Mehmet Nazım Pazvant bu muammanın netleşmesi için açıklamada bulunması gereken kişiler ama bu mevzuda bugüne kadar kamuoyu önünde hiç açıklamada bulunmadılar.

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Osman
  Osman
  26.11.2021 18:44

  Şehir plajına barınak,milliyetçi cephe döneminde,erbakanın msp sinin ortak olduğu hükümetde aldıkları bakanlık tarafından yapılmışdır.Amaç,plaj sakinlerinin çarşı içinde mayo ile gezmelerini önlemekdi,balıkçıları düşünselerdi Melenağzına veya Limoncuğa yaparlardı.

 • Cavit
  Cavit
  26.11.2021 13:31

  Dalgakıranlar kıyı erozyonunu azaltmak, eğimli plajları, gemilerin güçlü dalgalardan barınabilecekleri limanları korumak için yapılır. Yapılması düşünülen Dalgakıran Akçakoca sahilleri kayalık olduğu için Erozyona karşı yapılmayacak, Plaj Akçakoca için önemli olsaydı şehrin en güzel kumuna sahip Plajı Balıkçı barınağı yapılarak betona gömülmezdi, Barınağı korumak için yapılacaksa barınağı Melenağzına taşıyın konu bitsin.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız