ERDEMİR, NECMİ MÜDÜRÜ DE TRANSFER ETMİŞ!

ERDEMİR, NECMİ MÜDÜRÜ DE TRANSFER ETMİŞ!
16.11.2021 - 08:13
Güncelleme 16.11.2021 - 16:40
Özel Haber
1366
1

Erdemir Akçakoca’yı çöplüğü yapmak için büyük bir transfere daha imza atmış ve Necmi Müdürü transfer etmiş.

Necmi Müdür kim?

Düzce SGK İl Müdürü( Soyadını öğrenmek bile içimden gelmedi.)

31 Aralık tarihinde CİMER üzerinden Akçakoca SGK ilçe müdürlüğüne müracaat etmiş ve Erdemir'in Akçakoca’yı çöplüğe çevirme yolundaki öncü kuvveti olan Orbital Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. ‘nin kaç sigortalı çalıştırdığını ve bu firma hakkında hiç denetim yapılıp yapılmadığını sormuştum.

Hızlı bir cevap gelmişti ve bu cevapta bu bilgilerin Kişisel Verileri Koruma Kanunu gereği bildirilemeyeceği bildiriliyordu.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamına girmeyen ancak sırf bir cevap vermiş olmak için verilen, CİMER’in itibarını da zedeleyen abuk subuk hukukla hiçbir alakası olmayan bir cevaptı bu cevap.

Bu cevap üzerine yazdığım yazı Düzce SGK İl Müdürü Necmi Müdüre dert olmuş ve Akçakocatv ile görüşerek bilgi edinme hakkı üzerinde yanlış müracaat yaptığımı, CİMER üzerinden ihbar yapmam gerektiğini söylemişler.

Necmi Müdürün tavsiyesini yerine getirerek hiç bekletmeden ihbarı yaptım.(Belki de ihbar yapmaya cesaret edemeyeceğimi düşünmüştü Necmi Müdür.)

SGK bürokrasinde üst makamlara doğru gidildiğinde abuk subuk cevap vermede büyük bir aşama olduğunu ispatlayan jet hızıyla denilebilecek bir cevap aldım.

“2015/25 ve 2020/39 sayılı genelgeler kapsamında yapılacak tahkikat için sigortasız çalıştığı iddia edilen kişi veya kişilerin ad soyadı ile bildirilmesi gerekmektedir.”

Umumiyetle henüz ruhsat alamadığı için geceleri çalışan ıssız sayılabilecek yerdeki bu tesise gidip kaçak çalışanların isimlerini öğrenip Necmi Müdüre bildirecekmişim, o da gerekeni yapacakmış.(!)

Denetmenlerinin zaten iş yükünün az olduğunu, onları işe koşturacağı için ihbar yapılmasından memnun olacağını bildiren Necmi Müdür niçin 180 derecelik bir dönüş yapmış olabilir?

Bence bu sorunun cevabı çok net:

Erdemir Akçakoca’yı çöplük yapma kararlığı ile Necmi Müdürü de transfer etmiş. Bu tranfer gönüllü bir transfer de olabilir, gönülsüz bir transfer de.

Bu transferde manager kimdir bilemem ama Çevre ve Şehircilik Müdiresi Nurhan Kartal’ın büyük etkisi olduğu kuvvetle muhtemeldir.

Hâlbuki Sosyal Sigortalar İşlemleri Yönetmeliğinin 114, 115 ve 116 maddeleri bu ihbar üzerine denetim yapılacağını açıkça ifade ediyor. En çok da 115. maddesi.

Öyle ki; bir ihbar olmasa bile Necmi Müdürün resen denetleme yapmaya yetkisi var ama 180 derecelik bir dönüşle bu yetkisini kullanmak istemediği de çok açık belli etmiş vermiş olduğu cevaptan.

2020/39 sayılı genelge ise bedeli ödenecek ilaçlar listesinde yapılacak düzenlemeler hakkında. Bu genelgeyle sigortasız kaçak işçi çalıştırmanın alakasını kurabilmenin özel bir beceri gösterdiği de muhakkak ve görünen o ki bu beceri Necmi Müdür de fazlasıyla var.

2015/39 sayılı genelge ise sigortalık işlemlerinin nasıl yapılması ve uygulamaları ile alakalı, sigortasız işçi çalıştırma ile alakalı ve de ihbarın gereğini yapmakla hiçbir alakası yok.

Bu cevabı aldıktan sonra bilgi edinme hakkı çerçevesinde Necmi Müdüre bu cevapların genelge ile nasıl bir bağlantı kurduğunu soran bir müracaata daha bulundum.

Bu müracaatlarım ve içerdiği sorular sayesinde Necmi Müdürün bu çok özel becerisini geliştirmeye katkı verdiğim için de kıvançlıyım. (!)

Sigortalıların diş tedavi ücretlerinin nasıl ödenmesi gerektiğine dair bir genelgenin numarasını vererek bu genelge gereğince cevap vereceği yönünde bir tahminim var, bakalım tutturabilecek miyim?

Bununla birlikte Necmi Müdürün Çevre ve Şehircilik Müdürü Nurhan Kartal’ın CİMER itibarını hiçe sayarak yaptığı gibi hiçbir cevap vermeme ihtimalini de göz ardı etmiyorum.

Abuk subuk cevaplar alacağımı bile bile niçin CİMER üzerinden soru soruyorsun diyenlere şunu söylemek isterim:

Söz uçar yazı kalır.

Abuk subuk olsa da bu cevapların ve de cevap verememelerinin belge değeri var.

ERGUN AŞÇI


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Deniz yavuZ
    Deniz yavuZ
    19.11.2021 23:43

    Sayın Ergün bey, sizi kim transfer etti?

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız