Tüccara güvenip vadeli fındık vermeyin

Ziraat odası yöneticileri, fındık üreticilerinin “vade” sözlerine inanıp ürünlerini tüccara teslim etmemelerini önerdi.

 Tüccara güvenip vadeli fındık vermeyin
23.11.2015 - 10:25
1858

Ziraat odası yöneticileri, fındık üreticilerinin “vade” sözlerine inanıp ürünlerini tüccara teslim etmemelerini önerdi.

 

Vadeli fındık verdikleri için mağdur edilen sayısız tüketiciden şikayet aldıklarını belirten ziraat odası yetkilileri yaptıkları açıklamada,  bazı tüccarların kapı kapı dolaşarak vade karşılığında üreticiden fındık istediğini belirterek, “Bu tüccarlar, üreticilerimize bir, iki ay sonrası için fındığı 18-20 lira arasında bozdurabileceklerini söylüyorlar. Maalesef bazı üreticilerimiz de bu vade sözüne inanarak ürünlerini teslim ediyor. Üreticilerimizden bu sözlere inanmamalarını istiyoruz” dedi.

 

Fındıkçı uyanık olsun!

 

Fındık fiyatının gelecek aylarda ne olacağının belli olmadığını ifade eden yetkililer, fındığını vadeli vermeyi düşünen üreticiyi uyarıda bulunarak bazı konulara açıklık getirdiler:  “Üreticilerimiz, fındığını kendi depolarında bekletmeyi tercih etsin. Üreticilerimizden kapılarına kadar gelen bu tüccarlara inanmayıp boş geri göndermelerini istiyoruz. Fındıklarını satmayı isteyen üreticilerimizde varsa mutlaka kurumsal kimliğe sahip tüccara ürünlerini satsınlar ya da emanete bıraksınlar. Üreticilerimiz vade sözlerine inanıp fındıklarını tüccara teslim etmesin. Bu durum üreticilerimize zarar verir. Geçen yıl birçok tüccarın battığını ve kepenk kapattığını hep birlikte gördük. Üreticilerimizin uyanık olmasında fayda var.”

 

Eldeki fındığın kıymetini bilin

 

Fındığın yüzde 60’nın halen üreticilerin elinde olduğunu vurgulayan odsa yöneticileri, “Haliyle yüksek fiyat beklentisi içerisindeki üretici pazara fındık indirmiyor. Pazara fındık inmeyince bazı tüccarda böyle değişik yolları deniyor. Üreticiler ellerindeki fındığın ne kadar kıymetli bir ürün olduğunu artık anlamalı” diye konuştu.

 

Kaynak: Düzceninsesi

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız