1 milyon fındık ağacı dikilmişti! Şimdi tek tek sökülüyor

İtalyan Çikolata Devi Ferrero, Avusturalya’da hayata geçirmeye çalıştığı 1 milyon fındık ağacı projesini geçtiğimiz yıl sonlandırmıştı. Şimdi ise ağaçlar tek tek sökülmeye başlandı.

1 milyon fındık ağacı dikilmişti! Şimdi tek tek sökülüyor
1.03.2024 - 08:06
Kaynak: Haber Merkezi
1168

Ferrero, mevsimsel olarak aralıksız fındık üretmek için Avusturalya’nın Riverina bölgesindeki 2 bin 700 hektarlık alanda 10 yıldır fındık yetiştirmeye çalışıyordu. Ancak bölgedeki iklim şartları fındık yetiştirmek için elverişli olmayınca İtalya şirket, geçen yılın sonlarında projeyi sonlandırdığını duyurmuştu.

Şirketin sözcüsü hava koşullarının giderek kötüleşmesiyle birlikte Riverina bölgesinin fındık yetiştirmek için elverişli olmadığını hatta verimlilik açısından hedefleri dahi karşılamadığını söyledi. Ayrıca, Avusturalya’nın ilk fındık araştırma ve geliştirme merkezini kurmak için yerel hükümetlerden aldıkları desteğin 10 katını harcadıklarını belirtti. Şimdi ise dikilen 1 milyon fındık ağacı sökülerek odun fabrikalarında işlenmeye başlandı.

Avusturalyalı fındık üreticisi Basil Baldwin, projenin uzun vadeli bir kumar olduğunu ifade etti. Ferrero’nun çok cesur davrandığı belirten Baldwin, kurak arazi koşulları ve iyi bir sulama olmasına rağmen Riverina’nın Avrupa’nın sert ikliminden gelen bir ağaç türü için çok sert olduğunu söyledi.
Diğer yandan Avusturalya’da yaklaşık 70 fındık üreticisi bulunurken bu üreticiler, ülkede fındık pazarının yaklaşık yüzde 10’unu tedarik ediyorlar.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız