Yalancı bahar fındığı yakar mı?

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucunda yalancı bahara aldanan fındık ağaları çiçek açtı.

Yalancı bahar fındığı yakar mı?
27.02.2024 - 12:09
Kaynak: Haber Merkezi
1473

Akçakoca başta olmak üzere Batı Karadeniz bölgesinde  mevsim normallerinin üzerine çıkan sıcak hava sebebiyle fındık ağaçları yalancı bahara aldanıp çiçek açtı. Bölgemizdeki fındık üreticileri ise bu durum karşında tedirgin oldu.

Bölgenin en önemli geçim kaynağı olan fındık bu yıl sıcak havalar nedeniyle erkenden çiçek açtı.

Fındık üreticileri bahçelerine gittiğinde gördükleri manzara karşısında adete şoke oldular. Yalancı bahara aldanan fındık ağaçları üreticisini korkutuyor. İlerleyen günlerde fındığın zirai dona maruz kalabileceği korkusunda olan üreticiler fındık bahçelerine sigorta yaptırıyor.

Fındığının erken açtığını gören üreticiler ise ; “Bu yıl böyle giderse erken hasat olur.” “Eyvah, Mart ayında en ufak don olayı fındığı bitirir.” “Sıkıntı büyük, çok tehlikeli bir durum.” şeklinde yorumlarda bulundu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız