VERİMLİ URETMEK İÇİN

VERİMLİ URETMEK İÇİN
24.02.2024 - 05:27
Kaynak: Haber Merkezi
1162
1

Fındık tarımında mücadele edilmesi gereken çok zararlı var ve hepsi de az veya çok verimi düşürüyor.

Bu zararlılar genel olarak hep var ama bazı yıllarda popülasyonu çoğalıyor ve zarar oranı artıyor .

Kahverengi kokarca , Yeşil kokarca ,Amerikan beyaz kelebeği , Dalkıran ve Daldelen , Mayıs böceği , Fındık Teke böceği, Fındık koşnilleri zarar oranı yüksek olanlar.

Geçtiğimiz yıllarda Amerikan beyaz kelebeği çoğalma hızı ile bizi korkutmuş ve risk halen devam ediyor olsa da geçen yıl popülasyonu azaldı.

Bu yıl Kahverengi Kokarca popülasyonu hakkında sürekli uyarılar geliyor. Lütfen talimatlara uyalım , uyanık olalım ve Kahverengi kokarcanın çoğalmasına izin vermeyelim.

Ama bir zararlımız var ki ne miktarı azalıyor ne verdiği zarar. Her sene uyarmaya çalışıyorum bu sene daha erken başlıyayım dedim. Çok küçük ve sessiz bir zararlı olduğu için kimse üzerine düşmüyor.

Bu zararlının verdiği zararı ancak yaz aylarında çotanak olmasını beklediğimiz döllenmiş karanfillerin yarısı olamayınca fark ediyoruz.

Boyutları çok küçük ve gözle görülmediği için ne kadar çoğaldığını ve dağıldığını göremiyoruz ve bu nedenle de önemsemiyoruz.

Ama inanın son 10 yıldır bahçelerimizde resmen yarıcı olarak çalışıyorlar. 5 çotanak sana 5 çotanak bana diyerek.

Mücadelesi çok kolay olsa da emek istiyor. Mekanik mücadele kararlı yapılırsa kimyasal mücadeleye hiç gerek kalmaz üstelik.

Mekanik mücadele de Nisan ayı ortalarına kadar havanın iyi olduğu günlerde bahçeye gidilerek gül şekline gelmiş kozalak ismini verdiğimiz, deforme olduğu için çotanak olamamış materyalleri toplayıp bahçenin bir kenarına bırakmamız yetecektir.

Eğer toplamazsak Mayıs ayı başlarından itibaren bu deforme kozalakları içerisindeki akarlar yeni yılın cotanaklarina geçerek onlara yerleşir ve bozarlar.

Yerleştikleri çotanaklar bozularak ürün veremez hale gelir ve kozalak gülü olurlar.

Havalar güzel gidiyor ve gidecek gibi de görünüyor, hadi yapraklar dalları kaplamadan , güneşli günlerde bahçelerimizde kozalak güllerini toplayalım bu sene fındığımızı zayi etmelerine , bahçemize yarıcı olmalarına izin vermeyelim.

İnanın biraz dikkatli ve özenli olabilsek verimimiz çok artacaktır.

Cenk DOĞAN / Ziraat Mühendisi


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Fındıkçı
    Fındıkçı
    24.02.2024 19:33

    Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim mühendis bey.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız