Kıtlık alarmı!

Bölgemizde yaşanan kuraklığın tarım ürünlerini olumsuz etkilemesinden ve kıtlık yaşanmasından endişe ediliyor.

Kıtlık alarmı!
25.01.2023 - 08:09
Haber Merkezi
871

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, bölgede yaşanan kuraklığın tarıma arar vereceğini ve bu yüzden kıtlık yaşanabileceğini söyledi.

Tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de son dönemde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarıyla birlikte yaşanan kuraklık, barajların ve derelerin kurumasına, ekinlerin ise çürümesine neden oldu.

MUTLAKA ÖNLEM ALINMALI

Konuyla ilgili olarak bilgiler veren Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, “Bilindiği üzere ülke genelinde büyük kuralık mevcut. Buğdaylar bitmiyor, biten buğdayların kökleri kuruyor. Büyük bir kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Bu Düzce içinde geçerli. Kuraklık için önlemler alınması gerekiyor” dedi.

BASINÇLI SİSTEM SULAMA PROJE DEVREYE ALINMALI

Düzce için hazırlanan basınçlı sulama sisteminin devreye alınmasını isteyen Öztürk, “Bizim yine basınçlı sistem sulama projemiz var. Bu Düzce’ye ait olan hükümet ve siyasiler tarafından bilinen bir projedir. Bu projenin derhal faaliyete geçirilip bir an önce başlanması gerekiyor. Burada amaç vahşi sulama yerine damlama sulamayla daha az su tüketimi sağlayacak. Ayrıca bu devlet bütçesine de katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

FINDIK UYANDI, KARANFİL AÇTI...

Hava sıcaklıkları nedeniyle fındıkların uyanmaya başladığını dile getiren Öztürk, “Kuralıktan, sıcaklıktan dolayı fındıklar uyanmaya başladı. Karanfiller açtı, bazı yüksek bölgelerde yapraklar açtı. Bunun önüne geçmek ve çiftçilerimizin mağdur olması için bütün çiftlilerimizin tarım sigortası yapması gerekiyor. Şubat ayında TARSİM süresi bitecek. Mağdur olmamaları için sigorta yaptırmaları gerekiyor” dedi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız