Erdoğan’dan rekor fiyat açıklaması bekleniyor

Batı ve Doğu Karadeniz'de gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından cumartesi günü Ordu ilinde açıklanacak fındık fiyatında. Alım gücünün çok düştüğünü belirten üreticiler,  bu yıl Cumhuriyet tarihinin en yüksek rekor alım fiyatının açıklanmasını ümit ediyor.

Erdoğan’dan rekor fiyat açıklaması bekleniyor
28.07.2022 - 07:27
Haber Merkezi
1324

Ağustos ayı geldi Karadeniz'de çiftçilerin gözü 2022 için açıklanacak olan fındık alım fiyatına çevrildi. Batıda Düzce, Sakarya, Kocaeli, Zonguldak ve Bartın’ın yanı sıra Doğuda Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon olmak üzere çoğu ilde yoğun geçmesi beklenen fındık hasadı için gün sayılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu hafta yaptığı açıklamada 2022 için geçerli olacak fındık alım fiyatını hafta sonu Ordu'da duyuracağını söylemişti.

2021 yılında Giresun kalite fındık için kilogram başına 27 lira, Levant kalite fındık için ise kilogram başına 26,5 lira olarak belirlenen fındık için çiftçilerin bu yıl beklentisi ise en az 53-55 lira seviyesinde.

FINDIK BAHÇESİNİ ZAM VURDU

2022 yılında üretilen bir kilogram fındığın çiftçiye maliyetinin 43,45 lira olduğunu söyleyen uzmanlar, son yıllarda motorin, gübre, ilaç, budama ve işçilik masraflarının hızla katlandığını belirterek çiftçilerin bu maliyetleri karşılayamadı değerlendirmesinde bulundular.

250 – 300’den  AŞAĞI İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK ZOR

Fındık üretiminde maliyetlerin her geçen gün yükseldiğini belirten çiftçiler, ilaç, gübre ve mazot fiyatlarının üreticinin belini büktüğü vurgusu yaptılar. Hasat dönemi hazırlığının yapıldığı bugünlerde  ise toplama maliyetine dikkat çeken üreticiler , “ İşçi yevmiyeleri 216 lira olarak açıklansa da 250 liradan aşağı mevsimlik işçi çalıştırmak zor. Mevsimlik işçilerin dışında bölgede yaşayan yerli yevmiyeciyi  ise bu yıl fındık bahçelerine günlük 300 liradan aşağı asla girmez” dediler.

FINDIK ÜRETİCİSİNİN FİYAT BEKLENTİSİ NE?

Bir kilogram fındığın maliyetinin 44 lirayı bulduğu ortamda açıklanması gereken taban fiyatın en az 85 lira olması gerektiğini söyleyen kimi üreticiler, bölgedeki beklentinin 55 lira seviyelerinde şekillendiğini bazı üreticilerin ise bu seviyenin 2-3 lira üzerine çıkılması durumunda fiyatın 60 liraya kadar çıkacağı ümidinde oldukları bölgeden gelen son dakika bilgileri arasında.

 

 

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız