Bir de işçilerin yol parası çıktı

Fındık hasadı yaklaştıkça üreticiler hasadı kiminle nasıl yapacağını derdine düştü.

Bir de işçilerin yol parası çıktı
13.07.2022 - 21:46
Haber Merkezi
2492
1

Fındık hasadı yaklaştıkça üreticiler hasadı kiminle nasıl yapacağını derdine düştü.

Doğu illerimizde yapılan istihdamlar ve zorlaşan hayat şartları her yıl Karadeniz bölgemize gelen mevsimlik işçi sayısında düşüşler olmasına neden oluyor.

Bu sene özellikle arazisi çok olan üreticiler gelecek işçiler için 10-15 bin lira yol parası vermek zorunda kalıyorlar.

Bir taraftan daha gelecek işçileri görmeden, çalışacak mı, çalışmayacak mı bilmeden talep edilen yol parası, diğer taraftan o yol parasını vermeyince işçi bulamayıp fındığı toplayamama kaygısı var.

Bölgemizde mevsimlik işçi sorununun işçi tedariki amacı ile  kurulacak aracı şirketlere devredilmesinin, işçilerin bu şirketlerden sigortalı bir şekilde sağlanmasının zamanı geldi de geçti bence.

Cenk Doğan/ Ziraat Mühendisi


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Mehmet çivici
    Mehmet çivici
    14.07.2022 08:32

    Baş kesik olursa baldır yürümezmiş derler,devlet ne diye var yıllardır bu mevsimlik işçiler iş bölgelerine akın ediyor bu soruna bir çare bulamazsa biz bilmekte olan üreticiler hangi birisine para yetiştirelim toplamanın sele suya gitsin ondan dahada iyi, bu temel soruna devlet yetkilerinin el atmasını rica ediyorum saygılar.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız