Fındıkta meyve dökülmeleri ve nedenleri

Fındıkta meyve dökülmeleri ve nedenleri
21.06.2022 - 07:24
Haber Merkezi
503

Her sene fındıkta İlkbahar ve yaz dökümleri meydana gelir. İlkbahar dökümleri Mart- Nisan aylarında karanfillerin dökülmesi şeklinde olurken yaz dökümlerinde Haziran ayında yumurtalıkları oluşmamış dişi çiçek kümeleri dökülürken Temmuz ayında yumurtalıkları gelişmiş ve meyve kabuğu sertleşmiş çotanaklarının dökülmesi gerçekleşir.

Meyve dökümlerinde Biyolojik, fizyolojik ve ekolojik bir çok etken neden olmaktadır.

Erkek ve dişi çiçeklerin gelişme dönemlerinin uyuşmaması, çiçek tozlarının çimşenme kabiliyetinin zayıf olması gibi biyolojik faktörler ile kuvvetli rüzgar, don, kuraklık, aşırı sis, nisbi nem oranının yüksek olması gibi ekolojik faktörler meyve dökümlerinde neden olsa da dökümleri çoğunluğunun nedeni fizyolojik faktörler olmaktadır.

Toprakta yeterli besine ulaşamayan veya susuzluktan dolayı topraktaki besini bünyesine taşıyamayan ocaklar meyveyi geliştirememekte ve meyve dökümleri olmaktadır.

Beslenme noksanlığı gerek çiçek, gerekse çotanak dökümüne sebep olduğu gibi periyodisiteyi meydana getiren yorgunlukta gıda maddelerinin noksanlığı ile ilgili olarak çiçek tozu çimlenme oranını düşürmek suretiyle dökümü artırmaktadır.

Bu nedenle fındığımızı gelişiminin sağlam olması, verim, randıman ve kalitesinin yüksek olması için makro ve mikro besin elementlerinin analizle tespiti ve eksik olanların zamanında toprağa verilmesi gerekmektedir.

Toprağımızda yeterli miktarda besin elementi olmadığı zaman meyve dökümleri daha çok olmakta, fındığımızda verim azalmakta, kalite düşmektedir.

Cenk DOĞAN/ Ziraat Mühendisi


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız