Fındık fiyatı 40 lira oldu

Giresun’da serbest piyasada sezon başında kilogramı 24 liradan alıcı bulan fındığın fiyatı 40 liranın üstünden satılmaya başladı.

Fındık fiyatı 40 lira oldu
19.05.2022 - 09:34
Haber Merkezi
1445

Fındık denince akla Karadeniz geliyor. Fındık ticareti yapanlar rakamların sezon başında dalgalandığını ancak gelinen noktada TL olarak en yüksek noktaya ulaştığını bildirdi.

Giresun’da serbest piyasada fındık fiyatının yükselmesini değerlendiren fındık tüccarı Ahmet Ergün, “Yıl sonuna doğru fındık fiyatı 30 lira seviyelerine doğru yükselmeye başladı. Yıl başından sonra ise fındık fiyatı 30 ila 40 lira arasında inişli çıkışlı bir grafik izledi. Son bir haftadır ise fındık fiyatı randımanına göre 40 liranın üzerinde seyrediyor.” dedi.

"FINDIĞIN FİYATI YÜKSELSE DE DOLAR BAZINDA DÜŞÜŞTE"

Fındık fiyatının serbest piyasada 40 lira üzerinde olsa da dolar bazında düşüşte olduğunu söyleyen Ergün, “Fındık fiyatları açıklandığında dolar bazında 3,20 dolara denk geliyordu fakat bugünlerde 2,4 dolar bazında işlem görüyor.

FINDIK FİYATI TÜRK LİRASI OLARAK ZİRVEDE

Dolayısıyla fındık fiyatı Türk Lirası olarak rekor seviyede olsa da döviz bazında düşük olduğunu düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde fındık fiyatları döviz bazında beklentileri karşılayacak şekilde yükselir temennisindeyiz. Çünkü ihracattan da takip ediyoruz. İhracat artışta Geçen seneye göre hatırı sayılır bir oranda fındık ihracatında yükseliş var." ifadelerini kullandı.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız