Fındık fiyatı belli oluyor! 35-40 TL arası

Serbest piyasada 50 randıman fındığın 35 TL’den işlem gördüğünü belirten Ünye Ticaret Borsası Meclis Üyesi Halit Veyisoğlu, fındık fiyatının yeni sezonu 35-40 TL arasından açmasını beklediklerini söyledi.

Fındık fiyatı belli oluyor! 35-40 TL arası
4.05.2022 - 13:32
Özel Haber
882
3

Şu ana kadar bahçedeki yeni sezon fındığın başına bir şey gelmediğini ifade eden Veyisoğlu, “Zirai don nedeniyle köylerde çok az bir zayiat var, rekolteye olumsuz etki etmez. Fındık değerli ürün, bakımdan kaçınmayalım, kaliteyi ve verimi artıralım.” dedi.

Veyisoğlu; “Ne ihracatçı, ne manav, ne de fabrikacı bu ürünün sahibi değil. Gerçek sahibi üreticinin kendisidir. Bu ürünün sahibinin kendileri olduğunu bilsinler, sahip çıksınlar yeter.” diye konuştu.

Ünye Ticaret Borsası Meclis Üyesi Halit Veyisoğlu, gazetemiz Ünye KENT muhabirine yaptığı özel açıklamada, fındık fiyatının yeni sezonu 35-40 TL arasında açmasını beklediklerini söyledi.

Bugün itibariyle serbest piyasada 50 randıman kabuklu fındık fiyatının 35 TL’den işlem gördüğünü belirten Veyisoğlu, “Yeni sezona kadar fındık fiyatının bu seviyelerden gideceğini düşünüyoruz.” dedi.

“KAYDA DEĞER DON ZAYİATI YOK”

Veyisoğlu, bahçedeki yeni sezon fındık mahsulünde şu ana kadar rekolteyi olumsuz etkileyecek bir zarar yaşanmadığını belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Köylerde fındıkta çok az bir zayiat var, zirai don nedeniyle kayda değer bir zayiat görünmüyor. Şu anda üreticinin de elinde geçen yıldan yüzde 2-3’lük gibi çok az fındık kaldı.

“YENİ SEZONDA FİYAT, GÖRDÜĞÜMÜZ FİYATLARIN ALTINA DÜŞMEZ”

Fındık fiyatının önümüzdeki sezon iyi olacağını düşünüyorum ve gördüğümüz fiyatların altını beklemiyoruz. 35-40 TL arasında belki 40 TL’nin üstü olur ama gördüğümüz fiyatların altı olmaz.

“FINDIK DEĞERLİ ÜRÜN, DEĞERİNİ BİLELİM…”

Üreticilerimiz fındığın bakımlarını yapsın. Gübrelemesini, ışkın alma, tırpanını eksik bırakmayalım. Fındık artık değerli bir ürün. Değerli bir ürün olduğu için de ürüne değerini verelim. Yani gübrelemesini, ışğınını alalım, tırpanını zamanında yapalım, geç bırakmayalım. Fındığın bakımını zamanında yapalım ki üründe verim ve kaliteyi görelim.

“ÜRETİCİLER ÜRÜNÜN GERÇEK SAHİBİ OLDUĞUNU BİLMELİ”

Bu ürünün sahibi biz değiliz. Ne ihracatçı, ne manav, ne de fabrikacı bu ürünün sahibi değil. Gerçek sahibi üreticinin kendisidir. Üreticilere benim tavsiyem bu ürünün sahibinin kendileri olduğunu bilsinler, sahip çıksınlar yeter. Onlar ne kadar sahip çıkarlarsa biz de o kadar sahip çıkarız. Onlar sahip çıkmadığı sürece parasal olarak kimsenin gücünün yetme şansı yok. Çünkü bu 2-2.5 milyar dolar gibi ihracat girdisi olan bir ürün. Türkiye’de fındık, en çok ihracat girdisi olan tarım ürünü olarak zirvede. Üretilen ürünün %70’i, %80’i ihracata gidiyor. Böyle bir değere üretici ne kadar sahip çıkarsa, biz o kadar değerlendiririz. İhracatçı olsun, fabrikacı olsun, manav olsun bizim gücümüz malın tamamını tutmaya yetmez. Biz gücümüz kadar tutarız. Ama onlar gerçek sahipleridir. Gerçek sahibi olarak ürünlerine sahip çıkmalı, imkanı ölçülerine sahip çıkmalılar.” (Ünye KENT Haber)


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Özcan
  Özcan
  6.05.2022 08:42

  Sen hayel görüyorsun bu fiyat atışlarından senin haberin yok galiba 40 tl ye sen fındığın kabuğunu alırsın ancak

 • Muhammet
  Muhammet
  5.05.2022 08:05

  AQ SIMSARLARI 23 DEN 2021 FİYATI ŞUANDA 34 ISE HERSEY % 200 DEN ZAMLANMIŞ 40 TL FİYATI DÜŞÜN SEN ÇİFTÇİNİN ŞEYINI YE

 • Furkan
  Furkan
  5.05.2022 01:06

  Sen git onu başkalarına söyle çifti bu sene daha fazla mağdur kendi aranızda planlar yapmışsınız 35-40tl arası hangi cifci helalinden gönülden verecek size mallarını mazot gübre ekipmanlar yevmiyeler almış başını gitmiş 3 katından fazla olmuş bide fiyat vermişsiniz. Fındık bu çiftçiye 50 tl olması helaldir alın terinin karşılığıdır.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız