Fındık Tüccarı Trifoni'nin fındık manifestosu...

Milyonlarca Karadenizli için vazgeçilmez bir nimet olan fındıktan bu zamana kadar hiçte hak ettiğini alamamıştır. İki kez iflas ettiği öğrenilen Rum Fındık Tüccarı Trifonidis’te bu duruma dikkat çekerek 1964 yılında 12 maddeden oluşan birbirinden ilginç bir manifesto yayınlamış.

Fındık Tüccarı Trifoni'nin fındık manifestosu...
29.03.2022 - 09:27
Haber Merkezi
1218

Milyonlarca Karadenizli için vazgeçilmez bir nimet olan fındıktan bu zamana kadar hiçte hak ettiğini alamamıştır. Rum Fındık Tüccarı Trifonidis’te bu duruma dikkat çekerek 1964 yılında 12 maddeden oluşan birbirinden ilginç bir manifesto yayınlamış.

Ordu ilinde yaşana Rum Fındık Tüccarı Trifonidis’in fındık hakkında yayınladığı manifestoyu paylaşan Ordu’nun Altınordu ilçesinde fındık tüccarlığı yapan Yılmaz Bindaş, beraberinde şu açıklamayı da yaptı;

Fındık işi, hele hele ticareti hiç ama hiç kolay değildir. Kolay olmadığı kadar da vazgeçilemezdir. Fındığa, ille de ticaretine bulaşanlar adeta kâr-zarar hesabı yapamayan, tedavisi mümkün olmayan hastalığa yakalanmış gibidirler. Zaten bu hastalığa yakalanıp iflah olmayanlarla ilgili o kadar çok hikâye vardır ki!

Geçmişte fındık ticareti ile iştigal edenler arasında hatırı sayılır sayıda Rum kökenli tüccarlar vardı. Bunlardan Trifonidis’in sektörde “manifesto” olarak da nitelenen 12 maddelik tespitleri vardı.

Trifonidis, fındık ticaretinde irili ufaklı bir çok, ancak bunlardan 2’sinde büyük çaplı iflas yaşamış bir tüccardır. Fındık ticareti öylesine canını yakmıştır ki, Yunanistan’a göç etmeden önce 1964 yılında 12 maddelik bu manifestoyu kaleme almıştır.

İşte Trifonidis’in, “anlayana sivrisinek saz” hesabıyla ders alınması gereken Fındık Ticareti Manifestosu:

 1. Fındık dinsizdir.
 2. Fındık imansızdır.
 3. Fındık nikâhsızdır.
 4. Fındık kitapsızdır.
 5. Fındık namussuzdur.
 6. ‘Fındık işini iyi bilirim de, yaparım da’ diyen delidir.
 7. ‘Fındık işinin ilerisini görürüm de, yaparım’ diyen zırdelidir.
 8. Fındığı elinde tutup satmayacak olursan, yanlış yapmış olursun.
 9. Fındık paran kadar mal alırsan ve hesaplı gidersen zarar etmezsin.
 10. Fındıktan korkmayan Allah’tan da korkmaz.
 11. Fındık hakkında konuşurken başkalarını dinle fakat tatbik etme.
 12. Fındığın alış ve satışında fazla ısrar edersen, evvela malına, sonra da canına mal olur.”

Aslında burada sorgulanması gereken Allah’ın bizlere bahşettiği büyük bir nimet olan fındığın dinsiz imansız olduğu değil, bu işi yapan üreticiden ticaretine varıncaya kadar kim varsa hakkaniyetli, adaletli davranıp davranmadığıdır. İşte esas mesele tamda bu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız