Fındık üreticisine dönüm başı bin lira verilmeli

Fındık üreticisine dönüm başı bin lira verilmeli
19.03.2022 - 07:11
Haber Merkezi
1287

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, meclis genel kurulunda 9 yıldır artmayan fındıkta gelir desteğini eleştirdi. AKP hükümetlerinin çiftçiye 230 milyar lira borcu olduğunu belirten Adıgüzel şunları ifade etti: “Fındıkta doğrudan gelir desteği dokuz yıldır 170 lira. Dokuz yıl önce gübre bin lira, bugün 8 bin lira; altın 83 lira, bugün 870 lira; dolar 1,8 lira, bugün 15 lira; tam 10 kat fark var. Bu hesaptan bakarsak doğrudan gelir desteğinin bugün 1.700 lira olması lazım. 700 lirası sizin olsun, en az bin lira istiyoruz.

Anayasa 45'inci madde tarımda desteklemeyi şart koşar. Yine, Tarım Kanunu'nun 21'inci maddesine göre millî gelirin yüzde 1'ini tarımda desteklemeye ayırmanız lazım. Efendim, işte "Şu kadar gelir desteği verdik, bu kadar destek verdik." Arkadaşlar, cebinizden vermiyorsunuz, bir; ikincisi, eksik veriyorsunuz. Şu anda AKP hükûmetlerinin çiftçiye tam 230 milyar lira borcu var. Fındıkta da doğrudan gelir desteğini en az bin liraya çıkarmanızı bekliyoruz, ayrıca mazot desteği ve gübre desteği de ilave olmak üzere.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız