Soğuklar ve kar fındık üreticisini korkutuyor!

Fındık don tehlikesiyle karşı karşıya. Mart ayının tam ortasında fındık bahçelerinin çiçek açmaya başladığı bu günlerde devam eden yoğun kar yağışının fındıkların don tehlikesiyle karşı karşıya kalmasından endişe ediliyor.

Soğuklar ve kar fındık üreticisini korkutuyor!
14.03.2022 - 08:43
Haber Merkezi
1848

Mart ayında baharı beklerken, yoğun kar yağışının altında kalmış durumda. Yaklaşık bir haftadır devam eden yoğun kar yağışı, önümüzdeki hafta boyunca Batı ve Karadeniz bölgesinde etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Kar kalınlığının ortalama 1 metre, yükseklerde ise 1,5 metreye yaklaştığı Ordu’da devam eden yoğun kar yağışıyla birlikte dondurucu soğuklarda etkisini sürdürmekte. Hava sıcaklığının orta ve yüksek kesimlerde eksi 10 derecelere kadar düşmesinin beklendiği Ordu’da bu durumun fındık için tehlike oluşturmasından endişe ediliyor.

Ordu’daki Ziraat tarafından yapılan açıklamalarda, mevsim normallerinde etkili olan kar yağışının şuan için tehlike oluşturmadığını, hatta kar yağışının fındık için faydalı olduğunun altını çiziyorlar.

Ancak kar yağışının durmasının ardından soğuk havaların devam etmesinin risk oluşturduğunun altını çizen Ziraat Odalarından yapılan açıklamada, “Risk devam ediyor. Çünkü geçmiş yıllara bakıldığında bu aylarda önemli düzeyde zirai don olayını yaşadık ama şuan için risk görünmüyor. Üreticilerimiz de ilerleyen günler için yine tereddüt içerisindeler.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız