Fındık fiyatı 45-50 lira olmalı

Fındık fiyatı 45-50 lira olmalı
10.03.2022 - 14:35
Özel Haber
1126

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş fındık fiyatının sadece dolar kuru hesap edildiğinde 45 ile 50 lira arasında olması gerektiğini söyledi.

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş fındık fiyatlarıyla ilgili konuştu. Geçtiğimiz yıl fındık fiyatı 26 lira 50 kuruş olarak belirlendiğinde doların 8 lira 68 kuruş olduğunu hatırlatan Tayfun Karataş, döviz kurunun 2 katına çıktığını ve fındıkta maliyetlerin arttığını belirterek, " Bugün itibariyle piyasadaki fındık fiyatına baktığımızda en yüksek 32-34 TL bandına çıktığını görüyoruz. Tüm girdilerinde çiftçinin maliyeti en az %200 hatta %300’e varan ölçülerde atmışken fındığın çiftçiden alınan fiyatında meydana gelen fark sadece %15 civarında. Sadece dolar bazında baktığımızda bile bugünkü fiyatın minimum 45-50 TL bandında olması gerektiğini görüyoruz" dedi.

Karataş 7 yıldır ilave desteklerle üreticiye destek olan hükümetin fındık fiyatında da gerekeni yapacağına inancının tam olduğunu ifade etti.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız