Bakan Pakdemirli, “Fındığın kilosu 17 liraya üretiliyor”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, milletvekillerinin sorusu üzerine fındığın 17 liraya mal edildiğini, 26,50 liraya satıldığını söyledi.

Bakan Pakdemirli, “Fındığın kilosu 17 liraya üretiliyor”
14.12.2021 - 09:03
Haber Merkezi
964

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, milletvekillerinin sorusu üzerine fındığın 17 liraya mal edildiğini, 26,50 liraya satıldığını söyledi.

Türkiye’nin, gayrisafi milli hasılasının yüzde 1,61’ini tarıma ayırarak OECD ülkeleri arasında birinci ülke olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde çok iyi bir müdahale alım politikasıyla çiftçimizi memnun ettik. Üretici dostu politikalarla, hasat öncesi açıklanan fiyatlarımızla, alın teri ve emeğine sahip çıktık, memnun ettik.” diye konuştu.

TBMM’de bakanlığının bütçesi üzerine konuşma yaptığı sırada milletvekillerinin fındığın maliyetiyle ilgili sorusunu cevaplayan Bakan Pakdemirli, ‘fındığın maliyeti 17 TL üretici 26,50 TL olan alım fiyatından memnun’ şeklinde cevap verdi.

Bakan Pakdemirli’nin bu sözleri tartışmalara neden oldu. Pakdemirli’nin yanlış yönlendirildiğini söyleyen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça,  Tarım Bakanı rekolte konusunda olduğu gibi bu konuda da yanlış bilgi ile donatılıyor. Danışma kadrosunu değiştirmesi gerekiyor. Bizim bölgemizde 17 TL diye bir maliyet yok. Bu arada destekleme konusunda Ordu-Giresun’a özel tutum gerekiyor. Fındığın yüzde 70’i bu bölgede yetiştiriliyor. Öte yandan fındık fiyatında güncelleme gerekiyor. Üretici maliyetinin altında fındık satmak zorunda kalıyor. TMO ise kesinlikle alımı aralıkta sonlandırmamalı.”

Fındıkla ilgili peş peşe tuhaf açıklamalar geldiğini söyleyen Ünye Ziraat Odası Başkan Osman Sarıkahraman, “Bakanın bu açıklamasına üzüldük. Yanıltılıyor. Bizim bölgemize gelsin bir tane memnun üretici bulamaz. Bakan herhalde deli bal yemiş ki böyle açıklamalar yapıyor. Bunun izahı yok. Gübre geçen sene bu vakitte 1.700 TL idi şimdi 10.000 TL olmuş. Ben daha ne diyeyim. Deli bal yemiş olmalılar. Bu iş bakanı aştı Cumhurbaşkanımız bu işe el atmalı. Fındığın fiyatı kesinlikle güncellenmeli.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız