FINDIK FİYATI 30 LİRAYA DAYANDI

Fındık üreticileri, serbest piyasada 30 liraya kadar ulaşan fındık fiyatlarının geç kalınmış bir rakam olduğunu belirterek, “Biz bu fiyatları hasattan sonra bekliyorduk" dedi.

FINDIK FİYATI 30 LİRAYA DAYANDI
5.12.2021 - 11:24
Haber Merkezi
2687
1

Fındık fiyatlarındaki hareketlilik hız kazandı.. Serbest piyasada hafta boyunca yükselişe geçen 29 lirayı da geçen fındık fiyatlarındaki yükselişin devam edeceği konuşuluyor.

Döviz kurlarındaki fahiş yükselişle birlikte fındık fiyatları da hareketlendi. Sezon başında kilosu 3 doların üzerinde olan fındık fiyatı sezon başından bu yana serbest piyasada yaklaşık 5 lira artmasına rağmen şuanda 2 dolara kadar düştü.

Hafta boyunca artışta olan 50 randıman levant kalite fındık fiyatı  serbest piyasada 29 liraya kadar yükselerek 30 tl bandına dayandı.

Sektör temsilcileri, şuanda fiyat konusunda kimsenin bir tahminin bulunmadığı değerlendirmelerini yaparlarken, 6 Aralık Pazartesi gününden itibaren yükselişin hızlanarak devam edeceğinin beklendiği yorumlarını yapıyorlar. Bundaki en önemli etkenin talebe karşılık yeterince fındığın bulunmaması olduğu belirtiliyor.

“40 TL OLARAK REVİZE EDİLMELİ”

Öte yandan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, TMO’nun fındık fiyatını revize etmesi gerektiği ve fiyatın 40 lira olması gerektiğini söylüyor. Başkan Akça, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ağustos ayında fındık fiyatını açıkladığında fiyat 3,1 dolardı. Bu göre göre bile endeksleseler şuanda fiyat 40 TL olmalı. Geçen yıla göre endekslersek fındığın 45-46 lira olması lazım. Dolayısıyla biz aynı şeyi söylüyoruz. TMO tarafından en az 40 TL teklif yapılarak fındık fiyatı revize edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunu da bekliyoruz. Bu teklif Cumhurbaşkanına götürülmeli.” şeklinde konuştu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Özkan
    Özkan
    5.12.2021 14:35

    Fındıkmı kaldı lan haber olsun diye saçma sapan haber yapma.Belediye işçilerin maaşları ödenmiyor hadi haber yapında göreyim sizi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız