1000 ton fındık Zapsu’ya gitti

Tarım Kredi tarafından çiftçiden alınan ve Fiskobirlik deposunda bulunan 2020 yılına ait 1000 ton fındık, Cüneyt Zapsu’nun sahibi bulunduğu BALSU firmasına satıldı...

1000 ton fındık Zapsu’ya gitti
4.12.2021 - 08:14
Haber Merkezi
2775

2020 yılında alım için yetkilendirilen Tarım Kredi Kooperatiflerinin (TKK) Marmara ve Karadeniz Bölgeleri’nde şubeleri tarafından satın alınan 2 bin 300 ton fındığın Karasu Fiskobirlik depolarında bulunan bin tonluk bölümü, ihracat sektörünün tanınmış isimlerinden Cüneyt Zapsu’ya ait BALSU firmasına satıldı. Karasu’daki fındığın sevkiyatına da 2 Aralık Perşembe günü başlandığı öğrenildi.

Kalan fındığın 300 tonunun Trabzon ve Giresun; diğer 1000 tonunun ise bir yıldır Samsun’daki depolarda bulunduğu belirtildi.

FİYAT SIR GİBİ SAKLANIYOR

Başta Karasu ve Kocaali olmak üzere Sakarya’da fındık üretimi yapılan tüm ilçelerle Batı Karadeniz’deki Düzce ve Zonguldak illerinde TKK şubelerince geçtiğim yıl alınan 100 ton fındık Karasu’daki Fiskobirlik deposunda bekletilmişti. Fındığın kaça satıldığı ‘ticari sır’ gerekçesiyle açıklanmasa da sektör ileri gelenleri kilo başı 28-30 lira aralığında bir fiyatın söz konusu olabileceğine işaret ediyor.

UCUZA MI GİTTİ?

Karasu Haber’e konuşan fındık alım satımı yapan tüccarlar, 30 liralık bir fiyatın bile az olduğunu ifade ediyorlar. Dolardaki yükselmeye paralel olarak Türk lirasının da sürekli değir kaybettiğini hatırlatan tüccarlar şu değerlendirmede bulundular:

“Sezon başında dolar kuru 8,3 liraydı ve fındık 25 liradan işlem gördüğü için bir kilo fındık yaklaşık 3 dolardı. O günden bu güne günlük kur üzerinden hesapladığınızda dolardaki artış 6 lira 67 kuruş. Dolar kuru şu anda 14 lira eşiğini zorluyor. Dolayısıyla bir kilo fındığın 40 lira olması gerekir.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız