Servet Şahin: 1 kilo fındıktan üretici 3, firma 30 TL kazanıyor

Fındıkta çileyi çeken, üreten üretici değil, tekel olan firma kazanıyor. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Fındığın gerçek sahibi 1 kilo fındıkta 3 TL kazanırken, Türkiye’de tekel olan firma 30 TL kazanmakta” dedi. Şahin, gelecekte fındık bahçe sahiplerinin bahçesinde fındık işçisi konumuna gelecek endişesi taşıdığını da bildirdi.

Servet Şahin: 1 kilo fındıktan üretici 3, firma 30 TL kazanıyor
11.11.2021 - 08:57
Haber Merkezi
832

ÜRETEN KAZANAMIYOR

Türkiye’de fındık piyasasının tekelci bir firma tarafından oluşturulduğuna dikkat çeken Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin,” “Bu firma fındığı bedava kurutuyor, vermek zorundasın. Fındık için ziraat mühendisi gönderip bakımını yapıyor. Artık fındık üreticisi, fındık işçisi konumuna geldi. Üretici kilo başına 3 lira kazanırken, o firma 30 lira kazanıyor. Yurt dışında şuan kabuklu fındığın fiyatı 100 lira. Kavrulmuş fındık ise 400 lira. Biz de hala 23 liraya, yurt dışına göre dörtte birine fındık satıyoruz. Üreticiler, gümrük vergisi olmayan ülkelere kendisi de ihracat yapılabilir. Ancak üreticilerin elinden tutan bir güç olması lazım.” Şeklinde konuştu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız