Fındıkta dönüm parasıyla ilgili kritik açıklama!

İYİ Parti Giresun İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, 2015 yılından bu yana uygulanan ve fındık üreticisine verilen doğrudan gelir desteği ödemesinin artırılmasını istedi.

Fındıkta dönüm parasıyla ilgili kritik açıklama!
1.11.2021 - 08:09
Haber Merkezi
879

İYİ Parti Giresun İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, 2015 yılından bu yana uygulanan ve fındık üreticisine verilen doğrudan gelir desteği ödemesinin artırılmasını istedi.

İYİ Parti Giresun İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, 2015 yılından bu yana uygulanan ve fındık üreticisine verilen doğrudan gelir desteği ödemesinin artırılmasını istedi. Eroğlu, bütçe görüşmelerinde doğrudan gelir desteğinin önümüzdeki yıl da artmayacağının görüldüğüne belirterek; ”Dönüm başına 170 lira olarak verilen bu desteğin 250 liraya çıkartılması lazım. Zaten vergiler yoluyla dar gelirlinin geliri iyice geriletilmiştir. Derin yoksulluk diye bir kavram çıkmıştır.

2021 yılında 60 TL’ye aldığımız Gübre 210 TL’ye çıkmıştır Bu sene köylümüzün ve çiftçimizin gübre uygulaması yapabileceğini sanmıyorum. Kimse fındık bahçesine gübre atmayacaktır. Bu da fındıkta verimi ciddi ölçüde düşürecektir.” dedi.

Abdülkadir Eroğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2022 bütçe tasarısında Geçen sene 2021 yılında 24 milyar TL olarak uygulanan tarımsal destekler, 2006 Tarım Kanunu’na göre GSYH’nın yüzde 1’inden az olamaz hükmü, yıllarca yüzde yarım olarak uygulandıktan ve son yıllarda yüzde 0,4 düzeyine indirildikten sonra, önümüzdeki yıl demek ki yüzde 0,3 düzeyine (tam olarak binde 3,27 düzeyine) çekilmiş, ve 25,8 milyar TL ayrılmıştır.

Yönetmeliğe göre fındık ekimi serbest olan 16 ilin dışındaki illere dönüm parası ödenmeyerek, yönetmelikte fındık ekimi serbest bırakılan illere dönüm destek parası arttırılabilir ve 250 TL yapılabilir.

İlimiz ve bölgemiz milletvekilleri şimdiden gerekli tedbirleri alıp, gerekli çalışmaları yaparak bütçede cari transferler kaleminden tarımsal desteklere ödenek artırılması için teklif vermelidirler ve tarım bakanlığını uyararak 16 ilin dışında fındık destek ödemesi yapılmamasını sağlamalılar. Hatta fındık destek ödemeleri Fiskobirlik üzerinden yapılmalıdır.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız