Türk fındık üreticileri İtalyan devine tepkili

Türk fındık üreticileri, müşterileri olan ünlü İtalyan çikolata üreticisi Ferrero'ya tepkili. İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir, "Fındığın kilosunu 22-23 liradan alıp 23 dolara satıyorlar. Üretimin yüzde 70'ini biz gerçekleştirirken nasıl oluyor da bu adamlar gelip de istediklerini yapabiliyorlar? Buna izin verilmemeli" dedi.

Türk fındık üreticileri İtalyan devine tepkili
29.10.2021 - 13:18
Güncelleme 29.10.2021 - 13:22
Özel Haber
1603

Türkiye'de küresel fındık üretiminin yüzde 70'ini gerçekleştiren fındık üreticileri ve işçileri, ülkemizde fındığın en büyük müşterisi olan İtalyan çikolata üreticisi Ferrero'nun sebep olduğu kötü pazar ve çalışma koşulları nedeniyle öfkeli. Fındık işçileri, asgari ücretin altında ve günde 12 saat çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi.

AFP'ye konuşan mevsimlik işçi Bahri Koyu, "Fındığın kilo fiyatı düşük olduğu için arazi sahipleri ve üreticiler de bize az ödeme yapıyor. Bu fiyatların ne bize ne de çiftçilere faydası var. Sadece büyük şirketler bundan kar sağlıyor" diye konuştu.

'NASIL OLUYOR DA BU ADAMLAR İSTEDİKLERİNİ YAPABİLİYORLAR?'

Euronews'in aktardığına göre; Yerel bir üretici olan Aydın Şimşek, Ferrero'nun tekel gücü olduğunu ve istedikleri gibi hareket edebildiğini dile getirdi. Çalışma şartlarının zorluğunu vurgulayan Şimşek, fındığın kilo fiyatının 22,5 liraya düştüğünü vurgulayarak bu yıl fındığını Ferrero'ya satmayacağını söyledi.

Ferrero ise kendilerine ait bir fındık arazisi olmadığını, piyasadan serbest pazar koşullarında alım gerçekleştirdiklerini belirtti.

Fakat İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir "Fındığın kilosunu 22-23 liradan alıp 23 dolara satıyorlar. Üretimin yüzde 70'ini biz gerçekleştirirken nasıl oluyor da bu adamlar gelip de istediklerini yapabiliyorlar? Buna izin verilmemeli" ifadelerini kullandı.

REKABER KURUMU'NA ÇAĞRI

Demir, Rekabet Kurumu'nun olaya müdahale etmesi çağrısında bulunarak "Aksi takdirde her yerde her şeyi kontrol edecekler ve ürünlerimizi onlardan başka kimseye satamayacak noktaya geleceğiz," şeklinde konuştu.

Öte yandan fındık üreticileri İtalyan gıda devini karşılarına almamak için seslerini yükseltmekten de çekiniyor. Akyazı Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar konuyla ilgili "Konuşurlarsa fındıklarını artık satamayacaklarından korkuyorlar" açıklamasında bulundu.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kotaları yükseltmesini isteyen Bayraktar, böylece üreticilerin müşteri portföyünü çeşitlendirebileceğini söyledi.

Nutella, Ferrero Rocher ve Kinder çikolatalarını üreten Ferrero, halihazırda Türkiye'de en fazla fındık alımı yapan şirket. 35 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren Ferrero'nun 6 tesisinde binden fazla çalışanı bulunuyor. İtalyan şirket 2014 yılında fındık alımı, işlemesi ve satışı yapan pazar lideri Oltan Grup'u da satın alarak bünyesine kattı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız