Fındık fiyatları 1 ton fındıkta zarar 3 bin TL

Fındık fiyatları 1 ton fındıkta zarar 3 bin TL
29.10.2021 - 12:17
Haber Merkezi
866

Serbest piyasada fındık fiyatları TMO’nun gerisinde kaldı. TMO’da 50 randıman kabuklu levant kalite fındık 26.5 TL’den işlem görürken serbest piyasada fındık 24 TL ‘den işlem görüryor.
Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın, fındığını TMO yerine tüccara veren üreticinin 3 bin TL zarar ettiğini söyledi. Aydın,” TMO fiyatını da kabul etmiyoruz ama kötünün iyisi. Üreticimiz imkanı varsa fındığını TMO’ya versin”dedi.
Fındık üreticisinin tek çaresinin şuanda TMO olduğunu belirten Aydın şunları söyledi;

Fındığını satmak zorunda kalan üreticilerimiz zaten sattı. Bundan sonra TMO'ya yönelmekte yarar var. TMO fiyatını beğeniyor muyuz? Hayır. Ama kötünün iyisi. TMO, serbest piyasaya göre 3 lira daha fazla fiyata fındık alıyor. 2 ton fındığı olan bir üretici, fındığını serbest piyasaya verirse, 6 bin lira zarar ediyor. TMO'nun bu yıl ki alım kriterleri de fena değil. Bu yıl üreticileri de fazla yormuyorlar. Tavsiyem fındıklarını TMO'ya versinler.
Üretici, şuan da mağdur ve perişan halde. Ancak elden bir şey gelmiyor. Tek çare TMO'ya götürmek. Götüremeyen üreticiler de bu fiyatlara fındığını satmak yerine biraz daha bekletmeliler. Çünkü mevcut serbest piyasa fiyatlarına göre üreticilerin neredeyse karı yok.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız