Serbest Piyasada Fındık Fiyatları Neden Düşüyor?

Serbest Piyasada Fındık Fiyatları Neden Düşüyor?
8.09.2021 - 06:08
Özel Haber
335
0

Serbest piyasada fındığın fiyatlarında beklenen artış yaşanmadı. TMO’nun ödemeleri 21 gün sonra yapıyor olması üreticiyi tüccarlara yöneltti. Bu durum sonucunda yani borçlu olan fındık üreticilerinin fındığını tüccara satması fiyatların düşmesinde etkili oldu.

Serbest piyasada fiyatlar fiyatları her geçen gün düşüyor. Bu durum ise fındığın üreticisini kara kara düşürüyor. Fındık fiyatları TMO’nun fındığını almaya başlamasıyla birlikte yükselmesi bekleniyordu. Fiyatlarındaki durgunluk bugünde devam ederken, bu durumun süreceği konuşuluyor.

Örneğin Ordu’da serbest piyasada 50 randımanlı fındığın fiyatı 25 liradan başlamıştı. TMO’nun alım yapmaya başlamasıyla birlikte fiyatın yükseleceği düşünülürken, tam tersi bir durum oldu. 24 liraya gören fiyatlar son günlerde 23,5 liraya kadar düştü. Ordu’da bugün serbest piyasada fındığın fiyatı 23,5 liradan işlem görüyor. Diğer illerde ise durum 23,5 ile 25 TL arasında.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 50 randıman Giresun kalite kabuklu fındık için 27 TL, Levant kalite kabuklu fındık için 26,50 TL, Sivri kalite için ise 25,50 TL’den almaya devam ediyor. Ödemeleri de 21 gün içinde yapacak.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız