Fındık tüccarlarından açıklama geldi: 'Fındık fiyatı tarihi rekoru kıracak'

Zonguldak Alaplı Fındık Tüccarları, fındık fiyatlarının tarihi rekorunu kıracağını belirterek fındık üreticilerinin satmak için acele etmemeleri gerektiğini söyledi.

Fındık tüccarlarından açıklama geldi: 'Fındık fiyatı tarihi rekoru kıracak'
30.08.2021 - 21:31
Güncelleme 1.09.2021 - 18:10
Haber Merkezi
14113
1

Karadeniz’in önemli geçim kaynağı olan fındık hasadı geçtiğimiz haftalarda başlamıştı. Büyük zahmetlerle toplanan fındıkların büyük bölümü biterken, yüksek kısımlarda hasat devam ediyor.

“ACELE ETMEYİN”

Fındık hasadı sonrası harmana serilerek kurutan üreticiler ürünü rekor fiyata satmak için rakamların yükselmesini bekliyor. Alaplı’da önde gelen fındık tüccarlarından Koçak firması fındık üreticilerine uyarılarda bulundu. Fındığı satmak için acele edilmemesi gerektiğini, fiyatların yükselmesini beklediklerini söyleyen Koçak firması sorumlusu 1 Eylül’de TMO’nun fındık alımına başlamasıyla taban fiyatın belirleneceğini duyurdu.

“FINDIK FİYATI 28 TL SEVİYESİNE ÇIKACAKTIR”

Koçak firma sorumlusu, “Biz her zaman diyoruz. Vatandaş acele etmesin fındığı piyasaya sürmesin. Fiyatların yükselmesi için biraz daha beklememiz lazım. İhtiyaçlarını karşılamak için acil satması gerekenleri bir tarafa koyarsak, vatandaş 1 ay beklesin. Fındık fiyatı 28 TL seviyelerine çıkacaktır. Çünkü piyasa o algıyı veriyor. Zaten 1 Eylül’de TMO’nun alıma başlamasıyla taban fiyat yerini bulacaktır. Ayrıca bu sene Alaplı’da 19 bin ton rekolte gelirinden, 7 bin tonu üreticilerimiz fındıklarını harmandan tüccar arkadaşlarımıza vermişlerdir ve hala vermeye devam ediyorlar. Bu böyle devam ederse üreticilerin elinde fındık azalacağından dolayı, önümüzdeki aylarda fındık fiyatında ciddi bir oynama olacaktır. Şu anda Ordu, Giresun’da bulunan tüccar arkadaşlarla görüşüyorum onlarda bu şekilde ” dedi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Şuayip Karabay
    Şuayip Karabay
    31.08.2021 08:56

    Boş laflar kusura kalmasın Ziraat odaları her kesim tükçar üretici manav herkes 28 30 beklerken 26 27 açıklandığında neden çifcinin önüne geçip tepki duymadınız. Alıyorsunuz merkez bankası gibi düzenli paranızı yat aşşağa. Ondan sonra fındık rekor kıracak. Gurbetçi parası olsa 500 kg fındık için buraya gelirim. Oda ya satıyor yada emanete veriyor. Geçen yıl 28 satılan fındık bu yıl 25 TL satılıyor. Milletin bütün hayalini yıktınız. Birde gururu ile dalga geçmeyin. Sizler bu ülke ç

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız