TMO ne zaman fındık alımı yapacak?

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık alımı için hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, “Üretici ne kadar ürünü sevk ederse hepsini alabilecek depomuz, personelimiz, finansmanımız o noktada bir sorunumuz yok” ifadelerini kullandı.

TMO ne zaman fındık alımı yapacak?
17.08.2021 - 20:35
Özel Haber
607
0

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık alımı için hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, “Üretici ne kadar ürünü sevk ederse hepsini alabilecek depomuz, personelimiz, finansmanımız o noktada bir sorunumuz yok” ifadelerini kullandı.

Trabzon’da 9 Ağustos’ta başlayan Dünya Fındık Haftası etkinlikleri, örnek bahçede gerçekleştirilen fındık hasadı ile tamamlandı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, birlikte fındık topladılar.

“YENİ BİR FINDIK EKME ANLAYIŞINA DOĞRU GİDİYORUZ”

Türk fındığında yaşanan en büyük sorunlardan birinin verim ile kaliteyi arttırmak olduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Fiyattan daha çok bundan sonra odaklanmamız gereken şey fındıktan dönüm başına aldığımız verimi ve kaliteyi arttırmak olmalıdır.  Bu konuda son yıllarda yapılan çalışmalar, gösterilen gayretler umut vericidir. Yeni bir fındık anlayışı, yeni bir fındık ekme ve ürün elde etme anlayışına doğru gidiyoruz. Bu da Türkiye’ye 2 milyar dolardan, 6 milyar dolara gelire doğru götürecektir” dedi.

“VERİM NE KADAR ARTARSA MALİYET DÜŞECEKTİR”

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal fındıkta Doğu ile Batı Karadeniz arasında dekarda büyük bir üretim farkı bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu gibi örnek bahçelerle Batıdan daha az verimli olan Doğu bölgesi farkı kapatabilecektir. Bahçedeki verim ne kadar artarsa, maliyette düşecektir ve dolayısıyla karlılıkla artacaktır. Türkiye’nin fındığı ne kadar çok olursa, ülkemizin ekonomik gücü, tarımsal ihracatı fındıktan dolayı daha çok artacaktır. Hem üreticimiz, hem bölge hem de ülkemiz kazanacaktır” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİYE HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI SAĞLAYACAĞIZ”

2021 yılı fındık alımı için hazırlıklarını yaptıklarını söyleyen Güldal, “TMO olarak tüm hazırlıklarımızı ikmal ettik. Fındıkla ilgilenen şube müdürlerimizle toplantımızı yaptık. Fındığın kurumasına müteakiben alım işlemlerine başlayacağız. TMO’yu tercih eden üreticilere her türlü kolaylığı göstereceğiz. Bizim sınırımız olmaz. Üretici ne kadar ürünü sevk ederse hepsini alabilecek depomuz, personelimiz, finansmanımız o noktada bir sorunumuz yok” dedi. Ahmet Güldal, bir aksilik olmazsa en geç önümüzdeki hafta fındık alımına başlanacağını belirtti.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız