FINDIKTA REKOLTE SAVAŞLARI!

FINDIKTA REKOLTE SAVAŞLARI!
19.07.2021 - 22:41
Özel Haber
970

İhracatçı ve Tarım Bakanlığı arasında rekolte kavgası. Fındık sezonu yaklaşırken, birbirinden çok farklı rekolte açıklamaları üreticilerin kafalarını karıştırmaya devam ederken, amacın açıklanacak fiyat öncesi hükümete baskı amaçlı olduğu yorumları yapılıyor.

Fındık sezonunun başlamasına artık 3 haftadan daha kısa bir süre kaldı. Yaklaşan sezon öncesinde cevabı en fazla merak edilen soru fiyatın ne olacağı. Fiyat konusunda beklentiler, 30 ila 35 lira arasında değişirken, fiyatta en büyük belirleyici olan rekolte açıklamaları kafaları iyice allak bullak etti.

2021 yılı için tahmini fındık rekoltesini ilk açıklayan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC) oldu. INC tarafından Türkiye için açıklanan fındık rekoltesi 790 bin ton olurken, stokla birlikte 885 bin ton rekolte olacağını açıkladı.

Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nden sonra ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 700 bin ton fındık rekoltesi açıkladı. Açıklanan bu iki rekolteye başta Ziraat Odaları olmak üzere üreticiler büyük tepki gösterirken gözler Tarım ve Orman Bakanlığı’na çevrildi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) tarafından ise 2021 yılı fındık rekoltesinin 815 bin ton olarak gerçekleşmesinin tahmin edildiği açıklandı. KFMİB Ordu için ise fındık rekoltesini 202 bin 550 ton olarak açıkladı.

Rekolte açıklamakta tek yetkili olan Tarım ve Orman Bakanlığı, fındık üretimi yapılan illerde il müdürlükleri öncülüğünde ihracatçı birlikleri, Ziraat Odası'nın temsilcileri, Borsa temsilcileri ve diğer paydaşların olduğu oluşturduğu ekiplerce resmi rekolte çalışmalarını tamamladı.

İllerde kurulan komisyonlar tarafından tespit edilen rekolteye göre Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2021 yılı için ülke genelinde 656 bin 803 ton fındık rekoltesi beklendiği açıklandı. Ordu’da ise 167 bin 335 ton fındık beklendiği açıklandı.

Fındık üreticileri de rekolte açıklama yetkisi elinde bulunduran Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı rekolteye itibar edilmesini isterlerken, geçtiğimiz yıllarda bakanlık tarafından açıklanan rekolteye yakın fındığın olduğunu, her sene yüksek rekolte açıklayan ihracatçı ve sektör temsilcilerinin rekoltesinin gerçekleşmediğini dile getiriyorlar.

ZİRAAT ODALARINDAN TEPKİ

Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi, TÜİK ve Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan yüksek rekolte tahminlerine sert tepki gösteren ziraat odaları ise açıklanan bu yüksek rekoltelerin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu söylüyor.

Tepki gösteren isimlerden Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Yazık çok yazık bu fındık üreticisine ve ülkeye ihaneti bırakmalısınız artık. Aklınızı başınıza alıp para kazandırıp lüksler içerisinde yaşattığınız ağa babalarınıza hizmeti bırakıp, bu ülkenin ve üreticinin menfaatlerini ön plana çıkarmalısınız. Ne diyelim Allah’ım ıslah eder inşallah sizleri.”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, Rekolte üzerinden fiyatların belirlenmemesi gerektiğini söyleyerek, “Geçen seneki 22-22.5 liranın üzerine bu sene 30 lira civarındaki bir fiyat hem üreticileri hem kamuoyunu hem de sektörü rahatlatacaktır”

GÖZLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DA

Açıklanan birbirinden farklı rekolte tahminlerinden sonra gözler TMO’nun fındık alım fiyatına çevrildi. Fiyatın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu ay sonu veya Ağustos ayı başında yapacağı Ordu ziyaretinde açıklaması beklenirken, hükümete yakın kaynaklar fiyatın üreticiyi mağdur etmeyeceğini ve tatmin edeceğini söylüyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız